Αποκλεισμός στο Κύπελλο για τον Απόλλωνα

Αξιολόγηση Χρήστη: 0 / 5

Αστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια Ανενεργά

apollon910Ο Απόλλων Λάρισας, σε ένα παιχνίδι που μπήκαν τέσσερα γκολ και θα μπορούσαν να μπουν ακόμα περισσότερα, γνώρισε την ήττα στα πέναλτι από την ΑΕ Καραισκάκης με 4-3 και αποχαιρέτησε το κύπελλο της Γ' Εθνικής.

Του Βαγγέλη Βαρδακά
(Rockngoal Page - Rockngoal Profile)

Η ομάδα από την Άρτα, σε ένα παιχνίδι στο οποίο και οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με πολλές αλλαγές, ευτύχησε να ανοίξει το σκορ νωρίς όταν ο Νταντίδης στο 5’ εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Καψάλη και τελείωσε την φάση με όμορφο τρόπο. Ο «Ιστορικός» ισοφάρισε στο 28’ με πέναλτι που κέρδισε ο Διβανές από τον Καραγιαννίδη και εκτέλεσε εύστοχα ο Γιαννακόπουλος.
Στην συνέχεια, ο Απόλλωνας Λάρισας, μέχρι το 40’, έκανε τέσσερις καλές ευκαιρίες χωρίς ωστόσο να καταφέρει να μετουσιώσει κάποια από αυτές σε γκολ. Ο Γκουντρουμπής στο 40’ έκανε σουτ προς τα δεξιά μέσα από την περιοχή το οποίο έφυγε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Διβανές εκτέλεσε κόρνερ και ο Σαχινίδης με κεφαλιά δεν κατάφερε να σκοράρει ενώ στο 42’ η κεφαλιά και πάλι του Σαχινίδη έπειτα από σέντρα του Μάρκου, δεν είχε ευτυχή κατάληξη. Η τελευταία καλή ευκαιρία για την ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη στο πρώτο ημίχρονο, έγινε με το σουτ του Διβανέ στο 44’ που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Το παιχνίδι δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο με αμφότερες τις δύο ομάδες να χάνουν ευκαιρίες να πετύχουν κάποιο γκολ. Στο 68’ ο Νταντίδης έκανε σουτ από δεξιά και η μπάλα βρήκε το κάθετο δοκάρι. Στο 69’ ήταν η σειρά του Απόλλωνα να χάσει μια πολύ καλή ευκαιρία καθώς το σουτ του Καμπλιώνη έπειτα από πάσα του Σαχινίδη, πήγε στο κάθετο δοκάρι. Στο 73’ ο Σταυράκης απέκρουσε σε κόρνερ το φάουλ που εκτέλεσε για την ΑΕ Καραισκάκη ο Καψάλης.
Ο τερματοφύλακας του «Ιστορικού» έσωσε την ομάδα του στο 89’ αφού έκανε διπλή απόκρουση στο σουτ Νταντίδη. Μετά από την φάση, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο πρώτο μέρος της παράτασης η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη προηγήθηκε στο 101’ όταν ο Σαχινίδης έκανε την κεφαλιά έπειτα από σέντρα που έκανε ο Μάρκου και έδωσε προβάδισμα στον «Ιστορικό». Ωστόσο η χαρά για τους παίκτες του Απόλλωνα δεν κράτησε πολύ καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα η Αρτινή ομάδα ισοφάρισε με το πέναλτι που κέρδισε ο Κόλλινς από τον Ιορδανίδη και εκτέλεσε εύστοχα ο Χαρτσιάς.
Στο δεύτερο μέρος της παράτασης, οι ομάδες έκαναν προσπάθεια να προστατέψουν τα νώτα τους. Η μοναδική ευκαιρία έγινε στο 116’ όταν έκανε σουτ του Ευαγγέλου το οποίο απέκρουσε ο Σταυράκης και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι όπυ μοιραίοι για την ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη ήταν οι Σαχινίδης, Διβανές και Ανδρέου που δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν. Για την ομάδα του Νίκου Θεοδοσιάδη, άστοχησαν οι Νταντίδης και Γυφτοκώστας ενώ ο Κόλλινς ήταν αυτός που πέτυχε το νικητήριο πέναλτι για την ομάδα της ΑΕ Καραϊσκάκης.

Απόλλων Λάρισας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Σταυράκης, Μάρκου, Γιαννακόπουλος, Ιορδανίδης, Χολέβας (96' λ.τ. Ανδρέου), Ιβανίδης, Γκουντρουμπής (60' Κολοβός), Διβανές, Σαχινίδης, Σουλίδης, Καμπλιώνης (81' Συράκος).

ΑΕ Καραϊσκάκης (Νίκος Θεοδοσιάδης): Σιαράβας, Παπανίκου, Καψάλης, Αβραμίδης (104' Τσάκαλος), Καραγιαννίδης, Κόλλινς, Χαρτσιάς, Νταντίδης, Γυφτοκώστας, Μαζιώτης (70' Ευαγγέλου), Γούλας (81' Βελέτης).

Διαιτητής: Τσέτσιλας
Βοηθοί: Σταφυλάς, Μπάλας.