Έδωσε την λύση ο Πετρόπουλος (Αποτελέσματα)

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

apollonsmyrnisΤη μοναξιά της κορυφής στην βαθμολογία της Football League απολαμβάνει ο Απόλλων Σμύρνης. Η Ελαφρά Ταξιαρχία, στο ντεμπούτο του Άκη Μάντζιου στον πάγκο, έφυγε με σπουδαίο διπλό από την έδρα του Κισσαμικού (0-1), έχοντας για σκόρερ τον Αντώνη Πετρόπουλο.

Ο Απόλλων έκανε την… δουλειά του και είδε τον Παναιγιάλειο να του κάνει «δώρο» την κορυφή της βαθμολογίας. Και αυτό το γκολ του Πετρόπουλου στο 54ο λεπτό ήταν αρκετό για τους φιλοξενούμενους ώστε να φύγουν με το τρίποντο από την έδρα του Κισσαμικού και να ανέβουν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, εκμεταλλευόμενοι την πρώτη ήττα της Λαμίας στο πρωτάθλημα, ενώ ξέφυγαν και από τον ΟΦΗ που ηττήθηκε επίσης.

Ισόπαλο έληξε το ντέρμπι ανάμεσα στη Σπάρτη και τα Τρίκαλα, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0, ενώ σπουδαίο διπλό πήραν τα Χανιά στην έδρα του Πανθρακικού με 2-0. Ο Πανσερραϊκός συνέχισε την ανοδική του πορεία, επικρατώντας 1-0 του Αχαρναϊκού, ενώ από έναν βαθμό μοιράστηκαν Καρδίτσα και Πανελευσινιακός.

Χωρίς νικητή, αλλά ούτε και γκολ έληξε η αναμέτρηση του Αιγινιακού με την Καλλονή για την όγδοη αγωνιστική της Football League. Το αποτέλεσμα δεν εξυπηρετεί αμφότερες τις ομάδες, που παραμένουν χαμηλά στη βαθμολογία.
Οι γηπεδούχοι είχαν την καλύτερη ευκαιρία στο ματς στο 58’, όταν η κεφαλιά του Ζγκούρι σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ταΐρη (ο οποίος νωρίτερα αντικατέστησε τον τραυματία Μανιάτη).

Ο ΟΦΗ γνώρισε τη δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα, με 2-1 εκτός έδρας από τον Αγροτικό Αστέρα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν χάρη στο γκολ του Κουκόλη στο 28’ με κεφαλιά και παρά την ισοφάριση του Μιλοσάβλιεφ με πέναλτι στο 48’, ήρθε το 2-1 του Γκέσιου στο 61’ με σουτ.

Η Λαμία είδε το αήττητο της στο πρωτάθλημα να σπάει στο Αίγιο από τον Παναιγιάλειο και τον Απόλλωνα Σμύρνης να περνά μόνος πρώτος στην κορυφή της Football League. Ο Ηλίας Τσιλιγκίρης στο 59ο λεπτό πέτυχε το μοναδικό γκολ της συνάντησης, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν στο 29’ δοκάρι με τον Φερφελή.