«Σούπερ» Κόμματος αλλά ήττα για Ερμή Αγιάς!

Αστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια Ανενεργά

ermis omada

Ο Ερμής Αγιάς στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς φιλοξένησε την ομάδα της Καρδίτσας για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Β' Εθνικής.

Του Βασίλη Σιώκα
(Rockngoal Page - Rockngoal Profile - Facebook Profile)

Οι «κυανόλευκοι» του Γρηγόρη Γιασάρη δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν το εμπόδιο της Καρδίτσας και γνώρισαν την τρίτη τους εντός έδρας ήττα (και συνολικά τέταρτη) με σκορ 74-78.

O «σούπερ» Νέστορας Κόμματος ήταν συγκλονιστικός και με μεστή εμφάνιση κουβάλησε την ομάδα του με 29 πόντους(!) ενώ ο Γιάννης Βαβάτσικος που κατέθεσε ψυχή στο παρκέ, αγωνίστηκε και στα 40 λεπτά(!) σημειώνοντας 15.

Λόγω της διακοπής των χριστουγεννιάτικων εορτών, το πρωτάθλημα της Β΄Εθνικής και οι υποχρεώσεις του Ερμή Αγιάς ξεκινάνε ξανά στις 8 Ιανουαρίου του 2017 με αρχή τον αγώνα μέσα στην Καστοριά για την 13η αγωνιστική.

Ο αγώνας:

Στην πρώτη περίοδο ο Ερμής είχε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά (12-8) με τον Κόμματο να σημειώνει 8 πόντους σε αυτό το διάστημα. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με τους Παπαδόπουλο και Θέο να παίρνουν τις πρωτοβουλίες στην επίθεσή της ομάδα τους (11 από τους 13 πρώτους πόντους) πέρασαν μπροστά στο σκορ (12-16). Το γεγονός όμως αυτό δεν αποπροσανατόλισε τους παίκτες του Γρηγόρη Γιασάρη που με το τρίποντο του Τσιαμπαλή και το δυνατό κάρφωμα του Βαβάτσικου έτρεξαν ένα σερί 9-0 και πήραν τα ηνία του παιχνιδιού πριν τελειώσει το δεκάλεπτο (21-16).

Το «θεσσαλικό ντέρμπι» παρέμεινε όμως ισορροπημένο και από τις δύο πλευρές, που πηγαίνουν πόντο-πόντο στο σκορ και που προσπάθησαν να μην δίνουν δικαιώματα (27-27). Ο Ερμής με τις βολές του Περρωτή έγραψε το 31-29 ωστόσο στην συνέχεια έχασε την επαφή με το καλάθι και σε συνδυασμό με την «κακή» άμυνά του επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν με 31-35 και λίγο αργότερα με 33-39. Λίγο πριν το ημίχρονο συμμάζεψε τα πράγματα (37-41) αλλά η Καρδίτσα ξέφυγε στο +7 με τρίποντο του Καραμαριώτη (37-44).

Στην επανάληψη, προσπάθησε να επιστρέψει στην αναμέτρηση αλλά δεν μπορούσε να προσαρμόσει την άμυνά του στους παίκτες της Καρδίτσας που έβρισκαν σκορ με οποιοδήποτε τρόπο (41-50). Ο Κόμματος με τρίποντο μείωσε προσωρινά (51-56) αλλά ο Λάκκας και Μαυρογιάννης έδωσαν λύσεις και κράτησαν την διαφορά πάνω από τους 7 πόντους (51-60 και 53-61).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ήρθε η αντίδραση που περίμενε ο Ερμής έπειτα από το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Γρηγόρης Γιασάρης όταν είδε την διαφορά να ξεφεύγει επικίνδυνα (58-67). Από εκείνη την στιγμή έτρεξε ένα σερί 10-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ (68-67) στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης. Η τελευταία φορά που είχε το προβάδισμα ήταν στο 16ο λεπτό και στο 31-29. Η κούραση όμως έπαιξε σημαντικό παράγοντα στις αποφάσεις των γηπεδούχων που έχασαν την ψυχραιμία τους στην επίθεση, οδηγώντας στο τέλος τους φιλοξενούμενους σε εύκολος πόντους στον αιφνιδιασμό και στις ελεύθερες βολές. Έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 74-78 για την ομάδα της Καρδίτσας που αποχαιρέτησε την χρονιά με νίκη επί του Ερμή Αγιάς.

Δεκάλεπτα: 23-21, 37-44, 53-61, 74-78

Ερμής Αγιάς (Γιασάρης): Tσιαμπαλής 5 (1), Γκανέτσας 2, Μηλιώνης 5 (1), Νταλός 3, Χαλκιάς, Κόμματος 29 (3), Περρωτής 5, Τριανταφύλλου 4, Βαβάτσικος 15 (1), Γούλας 6.
Καρδίτσα (Ρουμελιώτης): Σκορδάς, Κουρέπης, Πανταζής 5 (1), Λάκκας 3, Μαυρογιάννης 8, Παππάς Κ. 2, Πάσσας, Καμαριώτης 13 (2), Παπαδόπουλος 6, Τριχόπουλος 12 (2), Θέος 21 (2), Παππάς Γρ. 8 (2).