Αστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια Ανενεργά

Απίστευτα πράγματα έγιναν στο κλειστό γυμναστήριο της Αγιάς όπου ο Ερμής αντιμετώπισε τον Χαρίλαο Τρικούπη για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Β' Εθνικής.

Του Βασίλη Σιώκα
(Rockngoal Page - Rockngoal Profile - Facebook Profile)

Οι «κυανόλευκοι» ήταν αυτοί που πήραν το ροζ φύλλο αγώνος με τελικό σκορ 74-64, σε ένα παιχνίδι με πολλή ένταση τόσο εντός των τεσσάρων γραμμών όσο και εκτός αυτών. Αρκετοί φίλοι του Χαρίλαου Τρικούπη ταξίδεψαν από το Μεσολόγγι για να παρακολουθήσουν την αγαπημένη τους ομάδα, ήταν όμως και υπαίτιοι για τις φασαρίες που προκλήθηκαν στις κερκίδες. Κάποια αρνητικά σχόλια προς τον Νέστορα Κόμματο ερέθισαν τον έμπειρο φόργουορντ που έχασε την ψυχραιμία του και απάντησε στην κερκίδα. Δεν άρχισε επίσης να εμπλακούν και οι φίλοι του Ερμή και να διακοπεί προσωρινά το παιχνίδι. Τελικά η αστυνομική δύναμη που ήταν στο γήπεδο υπέβαλε την τάξη.

Στα αγωνιστικά, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο με τον Ερμή όμως να έχει ένα μικρό προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του. Στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου, οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο παρκέ ωστόσο στην τελευταία περίοδο έδωσαν δικαιώματα στον αντίπαλο χωρίς όμως να απειληθούν ιδιαίτερα.

Ο αγώνας:

Με τον Κόμματο να σημειώνει 14 από τους συνολικά 23 πόντους του στην πρώτη περίοδο, οι «κυανόλευκοι» έφτασαν γρήγορα σε νταμπλ σκορ (12-6). Ενώ όλα φαίνονταν ότι κυλούσαν ομαλά, μέσα στα πρώτα πέντε λεπτά Περρωτής και Χαλκιάς χρεώθηκαν με δύο και τρία φάουλ αντίστοιχα. Αυτό αποπροσανατόλισε τους γηπεδούχους και ο αντίπαλος μείωσε στο πόντο την διαφορά (21-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ερμής είχε ένα μικρό προβάδισμα (28-24) που στην συνέχεια διαβάζοντας αποτελεσματικά το σετ παιχνίδι το αύξησε (33-26). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις μέσα από το ζωγραφιστό και τις ελεύθερες βολές και με σερί επέστρεψαν στην αναμέτρηση (36-34). Οι γηπεδούχοι όμως μέχρι το ημίχρονο ανέβασαν στροφές φτάνοντας στο 41-36.

Λιγότερο από ένα λεπτό χρειάστηκε στην επανάληψη η ομάδα του Μεσολογγίου ώστε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (41-41). Τσιαμπαλής και Κόμματος όμως έδωσαν λύσεις στην επίθεση των «κυανόλευκων» γράφοντας το 53-45, για να έρθει από τον πάγκο ο Γκανέτσας που πήρε το θερμό χειροκρότημα του κόσμου και να δώσει στην ομάδα του για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (55-45). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 61-52 υπέρ του Ερμή.

Η τελευταία περίοδος ήταν κακή επιθετικά και για τις δύο ομάδες. Τα τρία γκαρντ στην ίδια πεντάδα (Γκανέτσας, Χαλκιάς, Τσιαμπαλής) που χρησιμοποίησε ο Γρηγόρης Γιασάρης έφερε αποτέλεσμα στην άμυνα όχι όμως ιδιαίτερα στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν σκορ μόνο από την γραμμή των ελευθέρων βολών (10 από τους 12 πόντους στην περίοδο) σημειώνοντας το μοναδικό τους σουτ εντός πεδιάς 1:26 πριν την λήξη (69-60). Στην συνέχεια ο Κόμματος δέχτηκε δεύτερη τεχνική ποινή και το Μεσολόγγι πλησίασε στους 7 (69-62). Τελικά ο Ερμής διαχειρίστηκε ιδανικά τα τελευταία δευτερόλεπτα και πήρε μια ακόμα σπουδαία νίκη με 74-64.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 41-36, 61-52,74-64

Ερμής Αγιάς (Γιασσάρης): Τσαμπαλής 13(3), Γκανέτσας 6, Μηλιώνης,Νταλός, Χαλκιάς, Κόμματος 23(2),Περρωτής 11, Τριανταφύλλου 9,Βαβάτσικος 4, Γούλας 8(2)

Χαρίλαος Τρικούπης (Δημητριάδης): Ιωάννου, Βουρνάς 4, Παπαδιονυσίου 11, Τοπουζίδης 7(1), Μουράτογλου 8, Σταυρόπουλος 8, Παπαρέγκας 2, Γεωργιάδης 11(1), Μουρίκης 1, Ψάλτου 12.