Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στο κλειστό γυμναστήριο της Αγιάς όπου ο Ερμής αντιμετώπισε το Ανατόλια για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Β΄Εθνικής.

Του Βασίλη Σιώκα
(Rockngoal Page - Rockngoal Profile - Facebook Profile)

Σε ένα παιχνίδι με δραματικό φινάλε, ο Ερμής Αγιάς επικράτησε δύσκολα με 65-63 και εξασφάλισε μια ακόμα πολύτιμη νίκη. Μπήκε αποφασισμένος να παίξει δυνατά και να προσέξει την άμυνα του -σε μεγάλο βαθμό το κατάφερε- που σε πολλά παιχνίδια αποτέλεσε «αχίλλειο φτέρνα». Το Ανατόλια απέδειξε τον λόγο που φιγουράρει στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, αφού πάλεψε το παιχνίδι μέχρι το τέλος και θα μπορούσε κάλλιστα να είχε κλέψει και την νίκη.

Την ερχόμενη Κυριακή (4/11) ο Ερμής Αγιάς θα ταξιδέψει στην Θεσσαλονίκη όπου θα αντιμετωπίσει την ΧΑΝΘ για την 10η αγωνιστική για το «μαραθώνιο» πρωτάθλημα της Β' Εθνικής.

Ο αγώνας:

Αμφίρροπο το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο με αρκετές εναλλαγές στο σκορ (σύνολο 5). Οι «κυανόλευκοι» βγήκαν στο παρκέ με στόχο να «χτυπήσουν» το ζωγραφιστό και το πέτυχαν με τον Περρωτή που σημείωσε τους πρώτους 8 πόντους της ομάδας του (8-8). Το Ανατόλια όμως με την τριπλέτα Σιώπη, Γαλανίδη και Σταματογίαννη είχαν την απάντηση και πέρασαν λίγο αργότερα μπροστά στο σκορ (8-10). Ο Βαβάτσικος με σουτ τριών πόντων στο 7ο λεπτό διαμόρφωσε το 13-12, ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Τριανταφύλλου από το σημείο των ελευθέρων βολών διατήρησε το μικρό προβάδισμα (19-17).

Ιδανικά ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο για τον Ερμή που με σερί 6-0 έφτασε ουσιαστικά στο πρώτο του σοβαρό προβάδισμα στον αγώνα (25-19). Ωστόσο στην συνέχεια οι «κυανόλευκοι» χαλάρωσαν στην άμυνα και επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν στην αναμέτρηση με καλάθια του Συμεωνίδη και τρίποντο του Πρωτούλη (27-28). Άμεσα όμως ο Τριανταφύλλου με πέντε σερί πόντους έδωσε το προβάδισμα και πάλι στους γηπεδούχους (32-28) για να ισοφαρίσει το Ανατόλια (32-32) για το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, Βαβάτσικος και Τριανταφύλλου με σουτ έξω από τα 6.75 διεύρυναν το προβάδισμά τους (41-34)αλλά το τρίποντο του Σιώπη και οι βολές του Τζουβάρα έφεραν το παιχνίδι ξανά στα ίσια (44-44).

Με προβλήματα ξεκίνησε η τελευταία περίοδος για τον Ερμή, αφού Νταλός, Τσιαμπαλής, Περρωτής και Χαλκιάς είχαν συμπληρώσει από τέσσερα φάουλ, ενώ μετά από μόλις δύο λεπτά ο αρχηγός Χαλκιάς αποβλήθηκε από το παιχνίδι με πέντε.

Ο Μηλιώνης που ήρθε από το πάγκο έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο για το 56-52, ενώ στην επόμενη φάση ο Ερμής βρήκε κερδισμένος με πέντε πόντους. Ο Γούλας ευστόχησε σε τρίποντο και ταυτόχρονα οι διαιτητές σφύριξαν φάουλ μακριά από την μπάλα, με αποτέλεσμα να έχει νέα επαναφορά. Ο Γούλας πήρε το σουτ και ευστόχησε για το 61-54. Οι φιλοξενούμενοι όμως είχαν ακόμα σφυγμό. Με δύο πανομοιότυπες φάσεις, βρήκαν τον ελεύθερο παίκτη στο τρίποντο και μείωσαν στο 61-60 με μόλις τρία λεπτά για το τέλος.

Τα τελευταία δραματικά λεπτά...

Το παιχνίδι είχε μπει στην τελική του ευθεία και οι ομάδες γνώριζαν ότι το φινάλε θα ήταν δραματικό. Το τρίποντο του «Βάβα» (64-61) στο 38', δεν πτόησε τους φιλοξενούμενους που έφεραν το παιχνίδι στο πόντο (64-63). Επίσης, το Ανατόλια είχε την μπάλα και τις τύχες του παιχνιδιού στα χέρια του όταν στα 38" δεν μπόρεσε σε δύο περιπτώσεις να σημειώσει καλάθι με αποτέλεσμα να μείνουν μόλις 3,2" για το τέλος. Ο Κόμματος οδηγήθηκε γρήγορα στις βολές αλλά ευστόχησε μόνο στην δεύτερη (65-63). Ο Συμεωνίδης κατέβασε γρήγορα την μπάλα και σε νεκρό χρόνο οι διαιτητές σφύριξαν φάουλ, οδηγώντας τον στις βολές. Ο ίδιος ωστόσο αστόχησε στην πρώτη και έχασε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 32-32, 46-46, 65-63

Ερμής Αγιάς (Γιασάρης): Κόμματος 5,Περρωτής 8, Νταλός 4, Τριανταφύλλου 16(2), Μηλιώνης 3(1), Τσιαμπαλής, Φαρμάκης Θ., Φαρμάκης Β. , Γούλας 12(1), Αγαπίου 2, Χαλκιάς, Βαβάτσικος 15(3).

ΣΑΑΚ Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Ζαφειρούλης, Πρωτούλης 5(1), Βρέττας, Σιώπης 8(1), Γαλανίδης 15(1), Τριανταφυλλίδης 2, Συμενωνίδης 9, Αζίζης, Σταματογιάννης 4, Τζουβάρας 8(1), Βεργίνης 6, Κούσανος 6.