Αστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια Ανενεργά

Οι δύο συνονόματες ομάδες της Β' Εθνικής, Ερμής Αγιάς και Ερμής Λαγκαδάς, συγκρούστηκαν το Σάββατο (19/11) στα πλαίσια της όγδοης αγωνιστικής.

Του Βασίλη Σιώκα
(Rockngoal Page - Rockngoal Profile - Facebook Profile)

Η ομάδα του Ερμή Αγιάς παρουσιάζοντας μετά από καιρό μία πιο βελτιωμένη και πειστική εικόνα, επικράτησε με 78-86.

Στο πρώτο ημίχρονο τα πράγματα ήταν πιο ισορροπημένα, στο δεύτερο όμως οι «κυανόλευκοι» ήταν το αφεντικό της αναμέτρησης. Αν και αγχώθηκαν προς το τέλος, δείχνοντας όμως την απαραίτητη ψυχραιμία, πήραν τελικά το ροζ φύλλο του αγώνα.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Κόμματος με 22 πόντους ενώ ο Τριανταφύλλου, σταθερά κομβικός στα τελευταία παιχνίδια, πρόσθεσε άλλους 18. Οι Τσιαμπαλής και Χαλκιάς έκαναν αθόρυβη δουλειά στην άμυνα και ο Περρωτής «καθάρισε» για λογαριασμό του Ερμή στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα. Έτσι οι «κυανόλευκοι» βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο πρωτάθλημα στο 5-3 και την άλλη βδομάδα θα υποδεχθούν το Ανατόλια στο κλειστό γυμναστήριο της Αγιάς.

Για τους γηπεδούχους οι Μάρουσιτς και Ακεψιμαϊδης έκαναν ότι περνούσε από το χέρι τους σημειώνοντας 44 από τους συνολικά 78 πόντους της ομάδας τους.

O αγώνας:

«Διαβασμένη» μπήκε στο παρκέ η ομάδα της Αγιάς παίρνοντας από νωρίς ένα μικρό προβάδισμα (3-8), στηριζόμενη κυρίως στο αμυντικό κομμάτι. Την πρωτοβουλία των κινήσεων στην επίθεση ανέλαβαν οι Βαβάτσικος και Κόμματος που με δικούς τους προσωπικούς πόντους και με το πόδι πατημένο στο γκάζι, έφτασε και στο 11-20. Οι φιλοξενούμενοι φαίνονταν «χαμένοι» σε αυτό το διάστημα, πληρώνοντας την έλλειψη ψυχραιμίας και αστοχίας τους (13-22). Το τρίποντο του Κόμματου στα τελευταία δευτερόλεπτα της περιόδου ανέβασε για πρώτη φορά στο παιχνίδι την διαφορά σε διψήφια νούμερα (15-25).

Όσο δυνατά και συγκεντρωμένα ξεκίνησαν οι «κυανόλευκοι», τόσο νευρικά συνέχισαν στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι «πράσινοι» τρέχοντας ένα επιμέρους 10-0, έφτασαν στην ισοφάριση (25-25) όμως ο Κόμματος δήλωσε και πάλι παρών. Ο έμπειρος φόργουορντ με καλάθι και φάουλ έδωσε το προβάδισμα και πάλι στον Ερμή Αγιάς για να το διευρύνει ο Τσιαμπαλής έπειτα από αποτελεσματική άμυνα και υποδειγματικό αιφνιδιασμό (25-30). Οι γηπεδούχοι όμως με νέο ξέσπασμα πέρασαν και μπροστά στο σκορ (35-30), όμως οι παίκτες του Γρηγόρη Γιασάρη βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και ανέκτησαν εκ νέου το προβάδισμα. Στον εναπομείναντα χρόνο μέχρι το ημίχρονο οι «κυανόλευκοι» σημείωσαν συνολικά τέσσερα τρίποντα (δύο Τσιαμπαλής και από ένα Χαλκιάς και Κόμματος) γράφοντας το 39-44. Αυτή ήταν βέβαια και η τελευταία εναλλαγή στον πίνακα του σκορ.

Στην τρίτη περίοδο, ο εκπληκτικός -για ένα ακόμα παιχνίδι- Λεωνίδας Τριανταφύλλου ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο +11 (39-50), ενώ με τον Νταλό να σημειώνει συνεχόμενα καλάθια από το ζωγραφιστό, η ομάδα του Ερμή διατηρούσε σταθερά την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (47-59).

Στην τέταρτη περίοδο, οι παίκτες του Γρηγόρη Γιασάρη επαναπαύτηκαν περισσότερο απ'όσο θα έπρεπε στην διαφορά ασφαλείας των 11 πόντων (57-68) και τιμωρήθηκαν από τους γηπεδούχους. Με επικεφαλείς τους Μάρουσιτς και Ακεψιμαΐδης έτρεξαν ένα επιμέρους 11-2 φέρνοντας το παιχνίδι στο καλάθι (68-70). Ωστόσο στο πιο δύσκολο κομμάτι του αγώνα «ξύπνησε» ο παίκτης «κλειδί» για την Αγιά, ο Νάσος Περρωτής που πέτυχε 8 σερί πόντους (από τους 11 που είχε συνολικά) για το 70-80. Το μόνο που κατάφερε ο Λαγκαδάς είναι να μειώσει σε 78-82 στο τελευταίο λεπτό, όμως η Αγιά κατάφερε να διαχειριστεί κατάλληλα τον χρόνο που έμεινε, παίρνοντας τελικά την νίκη με 78-86.

Τα δεκάλεπτα : 15-25, 39-44, 57-68, 78-86

Ερμής Λαγκαδά (Αγγελής): Μάρουσιτς 18(4), Καντάρκος 11(1), Νώτης 5, Ακεψιμαϊδης 26(4), Καϊκλής 2, Παρίτσης 4, Ελευθεριάδης 8(1), Πιλκούδης 4, Καμπέρης, Μήνου, Μέλλιος, Σπουργίτης

Ερμής Αγιάς (Γιασάρης): Τσιαμπαλής 8(2) , Μηλιώνης , Χαλκιάς 7(2), Κόμματος 22(2) ,Περρωτής 11, Τριανταφύλλου 18, Βαβάτσικος 12, Γούλας, Νταλός 8, Φαρμάκης Θ. , Φαρμάκης Β. , Αγαπίου.