Αστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια Ανενεργά

Ο Ερμής Αγιάς φιλοξένησε την Κυριακή (13/11) στο κλειστό γυμναστήριο της Αγιάς τον Αίαντα Ευόσμου για την έβδομη αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Β' Εθνικής.

Του Βασίλη Σιώκα
(Rockngoal Page - Rockngoal Profile - Facebook Profile)

Αν και δεν ενθουσίασε με την απόδοσή του, το συγκρότημα του Γρηγόρη Γιασάρη πήρε την νίκη και επέστρεψε στις επιτυχίες. Ο έμπειρος τεχνικός αναγκάστηκε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι να παρακολουθήσει την ομάδα του από την κερκίδα, αφού η διοργανώτρια αρχή επέκτεινε την ποινή τού αποκλεισμού του από τον πάγκο του Ερμή. Έτσι ο συνεργάτης του, Αλέξης Ζέστας, ανέλαβε καθήκοντα της τεχνικής ηγεσίας.

gen1

Στα του αγώνα, οι «κυανόλευκοι» δεν έπαιξαν εντυπωσιακό μπάσκετ, έπαιξαν όμως όσο πρέπει για να πάρουν την νίκη που ήρθε τελικά με το 64-53. Το σημερινό αποτέλεσμα ήταν πολύ σημαντικό, η νίκη θα αναπτερώσει το ηθικό και θα δώσει ώθηση στην ομάδα για την δύσκολη συνέχεια. Σίγουρα η κατάληξη θα μπορούσε να ήταν διαφορετική, έδειξε όμως ότι έχει τις προδιαγραφές για κάτι καλύτερο.

Την επόμενη εβδομάδα το πρόγραμμα έλεγε ότι ο Ερμή Αγιάς θα ταξίδευε στον Λαγκαδά για να αντιμετωπίσει τον έτερο Ερμή. Ωστόσο η διοίκηση του Ερμή Λαγκαδά έστειλε αίτημα στην ΕΟΚ για διεξαγωγή του αγώνα την προηγούμενη μέρα απ'ότι ορίστηκε αρχικά (Σάββατο αντί Κυριακής), λόγω εκδηλώσεων που θα πραγματοποιηθούν στο κλειστό γήπεδό τους. Αναμένεται η απόφαση της ΕΟΚ.

Ο αγώνας:

Φτωχό το πρώτο δεκάλεπτο ως προς το θέαμα και το σκοράρισμα, με τις ομάδες να φτάνουν με αρκετή δυσκολία στο αντίπαλο καλάθι. Τα πολλά λάθη και οι βιαστικές επιθέσεις οδήγησαν το παιχνίδι σε χαμηλό σκορ, ωστόσο ο Ερμής διατηρούσε το προβάδισμα (7-4, 12-7) με αιχμή του δόρατος τον Κόμματο που σημείωσε 9 από τους 14 πόντους της ομάδας του.

Περρωτής και Βαβατσικος πήραν τη σκυτάλη από τον Κόμματο στην δεύτερη περίοδο, όμως οι φιλοξενούμενοι με αντεπίθεση πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, με τα ελεύθερα σουτ τριών πόντων των Τσιμπή και Καραμανώλη (16-21). Ο Περρωτής μείωσε προσωρινά με το γκολ φάουλ (19-21) αλλά κάποια αβίαστα λάθη δεν επέτρεψαν στους «κυανόλευκους» να πλησιάσουν περισσότερο (23-27, 25-33). Ο «Βαβά» με δύο γρήγορα καλάθια πρόλαβε και συμμάζεψε λίγο τα πράγματα πριν οδηγηθούν οι ομάδες στα αποδυτήρια (29-33).

Στην επανάληψη, ο Ερμής «έσφιξε» την άμυνά του και δέχτηκε μόλις 6 πόντους(!) στο τρίτο δεκάλεπτο. Αυτό έδωσε φτερά στα πόδια των παικτών, με το δίδυμο Τριανταφύλλου, Κόμματος να δίνουν το έναυσμα για αντεπίθεση. Ανεβάζοντας στροφές έφτασαν αρχικά στο 43-37, ενώ στην συνέχεια στο 47-41.

vava

Ο Χαλκιάς με πέντε συνεχόμενους πόντους έγραψε το 54-44, την πρώτη διψήφια διαφορά στο παιχνίδι. Ένα τρίποντο και ένα τρίποντο φάουλ έβαλαν ξανά τους φιλοξενούμενους στην διεκδίκηση του παιχνιδιού (54-51) με μόλις τρία λεπτά για την λήξη. Ο Περρωτής όμως είχε άλλη άποψη. Αν και αγωνίζονταν ώρα με τέσσερα φάουλ, δεν φοβήθηκε να κυνηγήσει χαμένες μπαλιές, να βουτήξει στο παρκέ για το κλέψιμο και φυσικά να σημειώσει κρίσιμα καλάθια στο τέλος για το τελικό 64-53.

Δεκάλεπτα: 14-11, 29-33, 45-39, 64-53

Ερμής Αγιάς (Ζέστας): Τσιαμπαλής, Μηλιώνης, Χαλκιάς 5(1), Κόμματος 17(2), Περρωτής 12, Τριανταφύλλου 17(1), Βαβάτσικος 11(1), Γούλας, Νταλός 2, Φαρμάκης Θ. , Φαρμάκης Β., Αγαπίου.

Αίαντας Ευόσμου (Μπεχλιβάνης): Αμουτζιάς 12(3), Τσιμπής 18(3), Τέντζος, Καδής 3(1), Δεληγιάννης 2, Τσιακλαγκάνος, Σπύρας, Καραμανώλης 6(1), Δεμερτζής 5(1), Μπαλτζόπουλος, Σεκαδάκης, Κόκουρας 7.