Λύγισε στο τέλος ο Ερμής από την Γέφυρα

Αξιολόγηση Χρήστη: 0 / 5

Αστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια Ανενεργά

6

Την πρώτη του εκτός έδρας ήττα με σκορ 91-81 γνώρισε ο Ερμής Αγιάς στην Γέφυρα Θεσσαλονίκης από την ομώνυμη ομάδα στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Β' Εθνικής.

Του Βασίλη Σιώκα
(Rockngoal Page - Rockngoal Profile - Facebook Profile)

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο από την αρχή μέχρι το τέλος, με τους γηπεδούχους να είναι πιο εύστοχοι στα κρίσιμα σημεία και να παίρνουν τελικά την νίκη. Για ένα ακόμα παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι είχαν παράπονα από την διαιτησία, ενώ με το άκουσμα της κόρνας της γραμματείας παραλίγο να ξεφύγουν τα πράγματα. Σίγουρα κάποιες από τις αποφάσεις των διαιτητών σηκώνουν συζήτηση αλλά για μια ακόμα αγωνιστική οι «κυανόλευκοι» δεν στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων. Το «91» στην άμυνα είναι ενδεικτικό ότι υπάρχει πρόβλημα στην ομάδα, ωστόσο είμαστε ακόμα στην αρχή και χρόνος για βελτίωση της εικόνας υπάρχει. Επίσης για ένα ακόμα παιχνίδι είχαμε αποβολή για τον Ερμή, με τον Νέστορα Κόμματο να παίρνει τον δρόμο προς τα αποδυτήρια μετά από δύο τεχνικές ποινές.

Οι «κυανόλευκοι» πλέον μετρούν ρεκόρ 3-3 στο φετινό πρωτάθλημα ενώ οι Θεσσαλονικείς βελτίωσαν το δικό τους στο 4-2. Την ερχόμενη εβδομάδα (13/11, 17:00) ο Ερμής θα υποδεχθεί στο κλειστό γυμναστήριο της Αγιάς την ομάδα του Αίαντα Ευόσμου που δεν έχει γευτεί ακόμα την χαρά της νίκης (0-6).

Ο αγώνας:

Ιδανικό ξεκίνημα για τους παίκτες του Γρηγόρη Γιασάρη που παρακολούθησε τον αγώνα από την κερκίδα έπειτα από την τιμωρία που του επιβλήθηκε την περασμένη εβδομάδα στον αγώνα με το Πευκοχώρι. Οι «κυανόλευκοι» εγκαινιάζοντας την νέας τους φανέλα με απόχρωση το μπλέ, έτρεξαν ένα σερί 7-0 ενώ στην συνέχεια μετά από τρίποντο του Χαλκιά η διαφορά άγγιξε και τους 10 πόντους (6-15). Ωστόσο οι γηπεδούχοι «ξύπνησαν» και πήραν τα ηνία του παιχνιδιού φτάνοντας στην ισοφάριση (21-21). Ο Τσιαμπαλής με σουτ τριών πόντων στην εκπνοή του πρώτου δεκάλεπτου έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του (21-24). Στην δεύτερη περίοδο, το ματς ήταν κλειστό, με αρκετές εναλλαγές στο σκορ (31-28, 33-36). Λίγο πριν το ημίχρονο ο Βαβάτσικος με το γκολ φάουλ που κέρδισε μείωσε στο πόντο (40-39) αλλά την τελική απάντηση την είχαν οι γηπεδούχοι (47-43).

Στην επανάληψη, με τους Βαβάτσικο και Κόμματο να μπαίνουν φουριόζοι, ο Ερμής πήρε το προβάδισμα (47-48) που έμελλε να ήταν και η τελευταία φορά στον αγώνα. Έκτοτε οι γηπεδούχοι δεν βρέθηκαν ποτέ πίσω στο σκορ παρά τις όποιες προσπάθειες των «κυανόλευκων». Ο Περρωτής έδωσε ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και με τα δικά του καλάθια κρατούσε την διαφορά σε φυσιολογικά επίπεδα (55-54, 60-59). Ωστόσο οι παίκτες του Γιώργου Τουλούμη ανέβασαν στροφές (72-65, 79-73), αυτό όμως δεν αποθάρρυνε τους  φιλοξενούμενους που είχαν έτοιμη την απάντηση. Με τον Τριανταφύλλου λοιπόν με ευστοχεί σε τρίποντο (81-80), 3'30'' πριν το τέλος, το ματς φάνταζε για θρίλερ στα εναπομείναντα λεπτά, αλλά για μία ακόμα φορά οι «κυανόλευκοι» έπαθαν ολικό «μπλακ άουτ» και έχασαν την ευκαιρία για το θετικό αποτέλεσμα (91-81).

Δεκάλεπτα: 21-24, 47-43, 70-65, 91-81

Γέφυρα (Τουλούμης): Κρομήδας 2, Δανάκης 24, Βάσκος 5(1), Κολοκοτρώνης 4, Δέτσικας, Καζαμίας, Μυλωνίδης 18 (3), Βογιατζής 8(2), Ταραμάς 9, Ιατρίδης, Μπίσκας 16 (2), Καρούζος 5(1)

Ερμής Αγιάς (Γιασάρης): Βαβάτσικος 11(2), Τσαμπαλής 10(2) , Τριανταφύλλου 17(3), Αγαπίου, Ντάλος, Μηλιώνης 5(1), Χαλκιάς 8(2), Κόμματος 10, Περρωτής 17, Γούλας 3(1), Φαρμάκης Β., Φαρμάκης Θ.