Με το... «δεξί» στο 2017 ο Γυμναστικός!

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

time out

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Λαρισαίων παρουσίασε το Σάββατο (7/1) μια εντυπωσιακή εικόνα, στην επανέναρξη του πρωταθλήματος της Α2, επικρατώντας στο κλειστό της Νεάπολης με 85-73 του Εθνικού.

Του Βασίλη Σιώκα
(Rockngoal Page - Rockngoal Profile - Facebook Profile)

Με τους καλύτερους οιωνούς μπήκε το 2017 για τον Γυμναστικό που δεν άφησε χαμένη την ευκαιρία να πάρει μια τεράστια νίκη απέναντι σε έναν δύσκολο και δυνατό αντίπαλο. Ο δρόμος όμως είναι ακόμα μεγάλος, τέτοιες όμως νίκες δίνουν τα ψυχικά αποθέματα στην ομάδα για να συνεχίσει στον στόχος της που δεν είναι άλλος από την παραμονή στην κατηγορία.

Ο αγώνας:

Αν και δεν ξεκίνησαν καλά οι παίκτες του Στέφανου Πέρκου (4-8), παίζοντας όμως στην συνέχεια συγκεντρωμένα και εκτελώντας της οδηγίες του έμπειρου τεχνικού, επέστρεψαν στην αναμέτρηση (14-13). Το παιχνίδι ήταν σε γενικές γραμμές ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο που τελείωσε με 22-21 υπέρ των γηπεδούχων.

Συνεχίζοντας με το ίδιο μοτίβο, οι «πράσινοι» δεν άφηναν τον αντίπαλο να πάρει το προβάδισμα (27-27) αλλά όταν και αυτό έγινε (33-35), δεν έχασαν την συγκέντρωση τους, δεν άφησαν την διαφορά να ξεφύγει και παρέμειναν στην αναμέτρηση. Το ημίχρονο βρήκε τον Εθνικό να έχει ένα μικρό προβάδισμα δύο πόντων (42-44).

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρώτη σημαντική διαφορά (45-53). Οι «πράσινοι» έψαχναν να βρουν τρόπο για να επιστρέψουν αλλά ο αντίπαλος είχε μπει δυνατό στο παρκέ και διατηρούσε σταθερά ένα +8 (49-57) μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου. Στα τελευταία πέντε λεπτά όμως οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα εκπληκτικό σερί στην επίθεση και πήραν το προβάδισμα (62-61).

Στην τελευταία περίοδο φάνηκε ποια ομάδα το ήθελε παραπάνω. Ο Γυμναστικός δεν ήθελε να αφήσει χαμένη αυτήν την ευκαιρία και μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει το παιχνίδι. Δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο και ανέβασε τον δείκτη του σκορ μέχρι το +9 (75-66) ενώ με 1:30 λεπτό να απομένει για το τέλος έφτασε και για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά, στο +13 (82-69).

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-44, 62-61, 85-73.

ΓΣΛ (Πέρκος): Τόζιος 10 (2), Συνετός, Νίκολιτς 19 (2), Τσουράκης 8, Χαιρετίδης, Κούτρας 6, Μπέμπης 10 (2), Σπυρόπουλος 14, Γουμενόπουλος, Γκιουλέκας 18 (2), Βουργιώτης.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Βλάχος): Παπαπέτρου 2, Ντουζίδης, Μάρτζος 11 (1), Αντωνάκης 12 (2), Κόκκαλης 13 (3), Λάανε 6 (2), Παπαφλωράτος 2, Οικονομόπουλος, Μαχαίρας 20, Χάλαρης 5, Καζάκος, Δρόσος 2.