Έχει ακόμα σφυγμό ο Γυμναστικός!

Αξιολόγηση Χρήστη: 0 / 5

Αστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια Ανενεργά

Την δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας πανηγύρισε ο Γυμναστικός Σύλλογος Λαρισαίων που νίκησε τον Αρκαδικό με 83-72.

Του Βασίλη Σιώκα
(Rockngoal Page - Rockngoal Profile - Facebook Profile)

Photo credits: eurokinissi (απαγορεύεται η αναδημοσίευση)

Την περασμένη βδομάδα το συγκρότημα του Στέφανου Πέρκου αγωνίστηκε με σθένος και ψυχή στην έδρα του Χολαργού, στάθηκε όμως άτυχο στο τέλος. Παρά το γεγονός ότι γνώρισε την ήττα, έδειξε πως έχει τη δυνατότητα για κάτι καλύτερο και ότι οι ντροπιαστικές εμφανίσεις των πρώτων αγωνιστικών αποτελούν παρελθόν.
Έτσι οι «πράσινοι» στο παιχνίδι με τον Αρκαδικό επιβεβαίωσαν πως βρίσκονται σε ανοδική πορεία και παίζοντας στο μεγαλύτερο διάστημα αποτελεσματικό μπάσκετ πήραν την σημαντική αυτή νίκη που αναπτερώνει περισσότερο το ηθικό της ομάδας.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο αρχηγός τους ο Σωτήρης Γκιουλέκας που σταμάτησε στους 27 πόντους και έδειξε τον δρόμο προς τους υπόλοιπους. Είχε άξιους συμπαραστάτες τους Σπυρόπουλο με 18 και τους Κούτρα και Νίκολιτς με 14 και 12 αντίστοιχα.

Από τους φιλοξενούμενους ο Ρέντικας έκανε ότι περνούσε από το χέρι του, σημείωσε 35 πόντους αλλά ήταν απογοητευτικά μόνος του.

Ο αγώνας:

Η πρώτη περίοδος ήταν μια προσωπική μονομαχία ανάμεσα στον Γκιουλέκα και Ρέντικα, με τον πρώτο να σημειώνει 11 πόντους σε αυτό το διάστημα και τον δεύτερο 12. Ο Γυμναστικός έδειξε από νωρίς «άγριες» διαθέσεις και με το καλημέρα πήρε την πρώτη μικρή διαφορά στο παιχνίδι (8-5). Δε σταμάτησε όμως εκεί, με τα τρίποντα των Γκιουλέκα και Νίκολιτς ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο +10 (19-8). Οι φιλοξενούμενοι όμως πρόλαβαν και συμμάζεψαν λίγο τα πράγματα στα τελευταία λεπτά μειώνοντας στο 25-22.

Εντυπωσιακό το πρώτο δεκάλεπτο με γρήγορο ρυθμό, όχι όμως και το δεύτερο. Οι ομάδες «κόλλησαν» στην επίθεσή τους με αποτέλεσμα το σκοράρισμα και το θέαμα να είναι φτωχό. Αυτό όμως δεν εμπόδισε τον Γυμναστικό να διατηρήσει -αν και οριακά- το προβάδισμα του (31-30, 34-32).

tsourakis

Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι. Οι ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» στο σκορ και παρά το +6 (36-42) των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις με τον Κούτρα (46-46). Έτσι κύλησε το παιχνίδι μέχρι το τέλος της περιόδου που βρήκε τον Γυμναστικό να έχει ελαφρώς το προβάδισμα (56-55).

Μέχρι στα μέσα του τελευταίου δεκάλεπτου, ο αγώνας ήταν ισορροπημένος (66-65 στο 35'). Από εκείνο το σημείο όμως το παιχνίδι άρχισε να γέρνει προς την μεριά του Γυμναστικού. Το τρίποντο το Μπέμπη και οι πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Κούτρα διαμόρφωσαν το 75-66 με μόλις 2:27 για το φινάλε. Ο Αρκαδικός προσπάθησε να επιστρέψει, αλλά οι παίκτες του Στέφανου Πέρκου δεν μπορούσαν να αφήσουν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Πήραν την νίκη με 83-72 και κοιτάνε το μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 34-32, 56-55, 83-72.

ΓΣΛ (Πέρκος): Τόζιος, Συνετός, Νίκολιτς 12 (1), Τσουράκης 4, Κούτρας 14 (3), Μπέμπης 8 (2), Σπυρόπουλος 18, Γκιουλέκας 27 (3), Χαιρετίδης, Γουμενόπουλος.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: Καραμαλέγκος 8, Τσακαρέλης, Κουρέπης 1, Κοωαύτης 11 (2), Προδρόμου 9 (1), Ρέντικας 35 (4), Γαρμπής, Ναούμης, Τζουγκαράκης 6.

Δηλώσεις:

Στέφανος Πέρκος (προπονητής): «Ευχαριστώ τους παίκτες για την αυταπάρνηση που δείξανε στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Φαινότανε μετά από την πολύ δύσκολη εβδομάδα που περάσαμε, ότι το θέλανε περισσότερο και αυτό φάνηκε στα κρίσιμα σημεία του ματς. Όπως είναι κλισέ να λέγεται μια μάχη ήτανε, ο πόλεμος θέλει πάρα πολλές μάχες ακόμη, τίποτα παραπάνω. Αυτή η νίκη απλώς ισοφαρίζει το φιάσκο με τον Αμύντα, πήγαμε στο μηδέν, δεν είμαστε πια στο -1. Στο ψυχολογικό κομμάτι, πιστεύω πως η ανάταση ξεκίνησε από το προηγούμενο ματς μέσα στον Χολαργό που η ομάδα έδειξε στοιχεία και ελπίζουμε να συνεχίσει να δείχνει τέτοια στοιχεία για να δώσει και την δύναμη στους διοικούντες να συνεχίσουν να είναι αρωγοί στην προσπάθειά μας».

Αναστάσης Σπυρόπουλος (παίκτης ΓΣΛ): «Παίζαμε ένα πολύ δύσκολο ματς σήμερα, όλη την εβδομάδα προετοιμαστήκαμε κατάλληλα για να αγωνιστούμε κόντρα σε μια δυνατή ομάδα. Μπήκαμε από την αρχή αποφασισμένοι στο γήπεδο για να κερδίσουμε. Είχαμε κάποια κενά διαστήματα, αλλά όλοι μαζί σαν ομάδα καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη. Ευχαριστώ πάρα πολύ τον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο και την διοίκηση που μας στηρίζει και στα καλά και στα άσχημα και εμάς η δουλειά μας τώρα είναι να συνεχίσουμε την προσπάθεια που κάνουμε, να κοιτάξουμε κάθε ματς ξεχωριστά και να διεκδικήσουμε τη νίκη σε όλους τους αγώνες. Σίγουρα πια μετά από αυτό το ματς θα έχουμε καλύτερη ψυχολογία και πιστεύω πως πλέον θα μπαίνουμε σε κάθε παιχνίδι πιο δυναμικά για να κερδίζουμε τους αγώνες».