Νίκη-Παραμονή για τον Αστέρα,ήττα στο φινάλε για τον Φοίνικα

Αξιολόγηση Χρήστη: 0 / 5

Αστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια Ανενεργά
 

Με την ευρεία αυτή νίκη το λαρισινό συγκρότημα,που στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα κράτησε την διαφορά σε ασφαλή επίπεδα επιτρέποντας έτσι και στους παίκτες να μην αγχωθούν όσον αφορά το αποτέλεσμα του αγώνα μεταξύ του Ηρακλή Κοζάνης και των Ιωαννίνων,πέτυχε την παραμονή του στην Γ'Κατηγορία Μπάσκετ στην οποία του χρόνου ο νομός Λάρισας θα μετρά τρεις εκπροσώπους (ΑΕΛ,Φοίνικας Λάρισας,Αστέρας Λάρισας).

 

Απο την άλλη,ο Φοίνικας Morena κόντραρε στα «ίσα» τον -πρωταθλητή πλέον- Αργοναύτη στην Καλαμαριά γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 79-72.Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μέχρι το τέλος με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν αρκετά στο τρίτο δεκάλεπτο (58-51 1:10 πριν το τέλος) με τους γηπεδούχους όμως να βρίσκουν πάντα τις επιθετικές λύσεις για να διατηρήσουν τα ηνία του αγώνα.

Το ίδιο σκηνικό και στη τέταρτη και τελευταία περίοδο όπου οι παίκτες της Λάρισας μείωσαν στους πέντε (69-64 6:16 και 77-72 17" πριν το φινάλε) αλλά τελικά οι Θεσσαλονικείς ήταν αυτοί που πανηγύρισαν ξέφρενα τη νίκη.

Μια επιτυχημένη χρονιά για το σύνολο του Γρηγόρη Γιασάρη έτσι έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο,ενώ απο την άλλη,νίκη που ισοδυναμούσε με τη κατάκτηση του πρωταθλήματος και την απευθείας άνοδο στην Β'Εθνική πανηγύρισε ο Αργοναύτης.

Τη δεύτερη θέση η οποία οδηγεί στα μπαράζ ανόδου κατέκτησε το Άργος Ορεστικό το οποίο επικράτησε του ΒΑΟ ενώ τρίτη τελικά κατετάγη η ομάδα του Ηρακλή Κοζάνης που κέρδισε τα Ιωάννινα ενώ εύκολο απόγευμα είχαν οι Διόσκουροι Κοζάνης απέναντι στον Αετό Κιλκίς.
Έτσι μετά τα αποτελέσματα αυτά, στα τοπικά πρωταθλήματα θα επιστρέψουν οι τέσσερις ομάδες που ανέβηκαν φέτος ως νεοφώτιστες τα Ιωάννινα, ο ΒΑΟ, η Αριδαία και ο Αετός Κιλκίς. Πάντως υπάρχει μια πιθανότητα σύμφωνα με κάποιες πληροφορίες οι δύο πρώτες να...την γλιτώσουν αλλά δια την ώρα όμως ισχύει ότι έχουν υποβιβαστεί.

Τα φύλλα αγώνων:

ΑΣΤΕΡΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 81-68

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-15, 42-35, 59-45, 81-68
Διαιτητές: Πολυχρονιάδης-Κατσιάνης

ΑΣΤΕΡΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Μπουλιάκης): Μπάρμπας, Τσαβιές 14, Μηλιώνης 22 (5), Κυριακόπουλος 10, Χαιρετίδης, Γούλας 17 (3), Μίχος 12, Καραμουσκέτας, Τριανταφύλλου 6, Πάντος, Πασχάλης, Καραγιάννης.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Μουρουζίδης): Τσαντές, Ρούζιος 5 (1), Γράβας 17 (3),Κλωνάρας 13 (1), Ρίγκος 3 (1), Κολοβός 2, Μουράτογλου 18 (1), Παυλάτος, Βασιλόπουλος, Μπόζιαρης 2, Τζήμας 8 (2), Σούρβας.

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ – ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ 79-72

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 38-36, 62-54, 79-72

Διαιτητές: Καρακατσανίδης-Ελευθεριάδης.
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ (Καραμουσαλίδης): Καλπαξίδης 22, Πετρίδης 10, Κυρατζής, Παναγιωτίδης 4, Τερσενίδης 9, Κωνσταντινίδης, Παπαδόπουλος Δ., Βογιατζής 12 (3), Παρασκευόπουλος, Ζώτος 7, Βορνίτης 2, Κόκουρας 14.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΛΑΡ. (Γιασάρης): Βλαχούλης 12 (2), Αθανασόπουλος 17 (2), Λιάκος 16 (2), Γόργολης, Γκαγκανάσιος 6, Αποστολάκης 4, Σαριμπαλίδης 3 (1), Τσιαμπαλής 14 (3).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 22ης και τελευταίας αγωνιστικής:

Ηρακλής Κοζάνης – ΑΓΣ Ιωαννίνων 99-83
ΒΑΟ – Αργος Ορεστικό 66-77
Αετός Κιλκίς – Διόσκουροι Κοζάνης 45-75
Αργοναύτης Καλαμαριάς– Φοίνικας Λάρισας 79-72
Αστέρας Λάρισας – Πρωτέας Γρεβενών 81-68
Τιτάνες Παλάμα – Αριδαία 20-0 α.α.

 

Η τελική βαθμολογία (σε 22 αγώνες)
1. Αργοναύτης 40
--------------------------
2. Αργος Ορεστικό 39
--------------------------
3. Ηρακλής Κοζάνης 39
4. Διόσκουροι Κοζάνης 39
5. Τιτάνες Παλαμά 36
6. Φοίνικας Λάρισας 33
7. Πρωτέας Γρεβενών 34
8. Αστέρας Λάρισας 30
--------------------------
9. ΑΓΣ Ιωαννίνων 29
10. ΒΑΟ 27
11. Αριδαία 25
12. Αετός Κιλκίς 22

Επιμέλεια:Σ.Βαΐου,με πληροφορίες απο infobasket.gr

DiogenisAcademy

Siourasnew

paspaliarhs

Nook

palaiovivliopwleio

cropped-Untitled-11

drogh banner

Fotakis Protergia