Νίκησε ο Φοίνικας Λάρισας στην Αριδαία

Αξιολόγηση Χρήστη: 0 / 5

Αστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια Ανενεργά

Σε ένα γήπεδο χωρίς θέρμανση και με τη θερμοκρασία κοντά στους 0 βαθμούς, οι Λαρισαίοι του Φοίνικα πραγματοποίησαν μέτρια εμφάνιση που όμως ήταν αρκετή για να πετύχουν μία άνετη νίκη. Στο ματς δεν αγωνίστηκε αν και ήταν στην αποστολή ο Στ.Τσιαμπαλής για προληπτικούς λόγους αφού ακόμα δεν έχει ξεπεράσει πλήρως τον τραυματισμό του (ρωγμώδες κάταγμα πλευρού από το παιχνίδι με τον Πρωτέα Γρεβενών).

Αν και το ξεκίνημα ήταν αμφίρροπο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν μία μικρή διαφορά στο 5' 12-6 και να την αυξήσουν στο 18-11 στο 8'. Η είσοδος στο παιχνίδι στο β' δεκάλεπτο του Θ.Λιάκου άλλαξε τη ροή του αγώνα. Ο αρχηγός με 14 πόντους στην β' περίοδο έδωσε την ώθηση στο Φοίνικα Morena, ο οποίος προσπέρασε στο σκορ με 22-25 στο 12' και ξέφυγε με 26-36 στο 17'. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι μέχρι τη λήξη του α' ημιχρόνου ήταν να μειώσουν σε 34-42.

Ο Φοίνικας Morena μπήκε πιο δυνατά στο β' ημίχρονο ξεφεύγοντας με 37-52 στο 24'. Η διαφορά σταθερά πάνω από τους 12 πόντους, έφτασε στο +18 στο 31' (45-63) και στο +22 (54-76) στο 37' για να μειωθεί στο τελικό 62-78.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 34-42, 45-58, 62-78.

Φοίνικας: (Γιασάρης) Βλαχούλης 12, Αθανασόπουλος 6, Μανώλας, Λιάκος 20 (5), Γοργόλης 6, Γκαγκανάσιος 12, Αποστολάκης 10, Σαριμπαλίδης 12 (2), Λούβαρης, Τσούμας, Τσιτσιβάς, Τσιαμπαλής.

Φ.Ο.Αριδαίας: (Βάτσης): Ταρασίδης, Αβραμίδης 2, Τοπαλίδης 3, Σαρακινλής 3, Χαραλαμπίδης 23, Μπεργδόπουλος 8, Παπαβραάμ 1, Αθανασιάδης, Βάσιος 6, Πίπας 9 (1), Υφαντίδης 3 (1),Δοδόπουλος 4.