aeltimeout

Σπουδαία παράσταση έδωσε η ΑΕΛ στα Πεύκα Θεσσαλονίκης και απέναντι στους Μαχητές Δόξας Πεύκων, φεύγοντας με το σπουδαίο διπλό σε μία δύσκολη έδρα.

Του Βασίλη Σιώκα
(Rockngoal Page - Rockngoal Profile - Facebook Profile)

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν ήταν εντυπωσιακό ως προς το θέαμα ωστόσο η ΑΕΛ είχε το προβάδισμα από τα πρώτα πέντε λεπτά (6-7). Οι «βυσσινί» έλεγχαν την αναμέτρηση και ανεβάζοντας στροφές στην δεύτερη περίοδο έφτασαν εύκολα σε διψήφια διαφορά (14-27).

Στην επανάληψη η διαφορά έφτασε στο 31-45, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 41-54. Ενώ φαίνονταν ότι η ΑΕΛ με σωστή διαχείριση θα έφευγε εύκολα με το διπλό, οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους και μείωσαν σε 54-63 στο τελευταίο πεντάλεπτο, αναπτερώνοντας το ηθικό τους. Μάλιστα έφτασαν την διαφορά και στους έξι πόντους (62-68) με δύο λεπτά να μένουν για το τέλος. Ωστόσο οι «βυσσινί» έδειξαν χαρακτήρα και έφυγαν με το σπουδαίο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 25-37, 41-54, 70-75

Μαχητές (Χατζηκυριακίδης): Χατζηκυριακίδης 6, Νικολόπουλος 3 (1), Βελησσαρίου, Γερομιχαλός 2, Καλαμπάκας 18 (1), Ναούμης 11, Δίπλαρος 9, Τάταρης 2, Τζαβαρά 19 (1).

ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Σαριμπαλίδης 5 (1), Καρατάσιος, Σταμπουλής, 2, Παπαχρήστος 9, Δεληγεώργης, Κουτίνας, Φιλιππόπουλος, Τσιλούλης 12 (1), Μαλτέσιος 2, Πολίτης 6 (2), Τσούτσος 21 (3), Θορτέινσον 18.