Πρόβα τζενεράλε με θετικό πρόσημο (photos)

Αξιολόγηση Χρήστη: 0 / 5

Αστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια Ανενεργά

goal

Με θετικό πρόσημο ολοκλήρωσε την προετοιμασία της η ΑΕΛ ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου, καθώς ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Ξάνθη στο AEL FC ARENA όντας ανώτερη της αντιπάλου της. Το συγκρότημα του Αντρέ Πάους παρουσίασε καλή εικόνα στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού και έδειξε έτοιμη για την πρεμιέρα της SuperLeague, που θα τη βρει στο «Καραϊσκάκης», με αντίπαλο τον Ολυμπιακό.

Του Παύλου Μόκκα
(Rockngoal Page - Rockngoal Profile - Facebook Profile)

Ο κόουτς των γηπεδούχων δοκίμασε πολλά πρόσωπα και διαφορετικά σχήματα στην αναμέτρηση με τους «Ακρίτες» κάτι που δείχνει πως δεν έχει κατασταλάξει ακόμα στη βασική ενδεκάδα.

Το ματς:

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΛ να έχει την κατοχή της μπάλας και να δημιουργεί φάσεις στα καρέ της Ξάνθης έπειτα από όμορφους ομαδικούς συνδυασμούς. Η πρώτη φάση στο παιχνίδι προήλθε από τους γηπεδούχους στο 11ο λεπτό και ήταν... γκολ. Έπειτα από όμορφη συνεργασία των Περόνε - Κουτσιανικούλη - Λεοζίνιο, ο πρώτος «έσπασε» αριστερά την μπάλα στον δεύτερο, κι εκείνος βρήκε τον «Λέο» στη μικρή περιοχή του Ζίβκοβιτς με τον Βραζιλιάνο να κάνει εύκολα το 1-0. Μετά το γκολ, οι «Ακρίτες» πήραν μέτρα στο γήπεδο και απείλησαν για πρώτη φορά στο 19ο λεπτό. Πιο συγκεκριμένα, ο Ντε Λούκας εκτέλεσε το κόρνερ, με τον Λισγάρα να ευνοείται από τις κόντρες αλλά να στέλνει την μπάλα με προβολή λίγο άουτ. Στο 21ο λεπτό ο Περόνε έπειτα από όμορφη προσωπική ενέργεια επιχείρησε το σουτ με την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Ζίβκοβιτς. Στο 31ο λεπτό το σουτ του Ρέντζα έξω από την περιοχή πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 39ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους. Ο Καμαρά εκτέλεσε το κόρνερ, με τον Λισγάρα να πηδάει πιο ψηλά από όλους και να στέλνει την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και ύστερα στα δίχτυα του Μπόζοβιτς για το 1-1. Στο 41ο λεπτό η ΑΕΛ έφτασε κοντά στο 2-1 αλλά η μπάλα δεν έκανε το χατήρι στη σέντρα - σουτ του Λαμπρόπουλου και σταμάτησε στο δοκάρι.

goal koutsia akyrwthen

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς αλλαγές και με τους «βυσσινί» να χάνουν ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία να πάρουν ξανά το προβάδισμα στο σκορ. Στο 49ο λεπτό και έπειτα από ωραία συνεργασία Λεοζίνιο - Ντέλετιτς, ο δεύτερος επιχείρησε τεχνικό σουτ με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 52ο λεπτό ο Περόνε βρήκε τον Λεοζίνιο με κάθετη μπαλιά, με τον τελευταίο να μην τελειώνει καλά τη φάση. Η επόμενη φάση που μπορεί να σημειωθεί ήρθε στο... 91ο λεπτό, με τον Γιαννιτσάνη που είχε περάσει λίγα λεπτά πριν, να φεύγει μόνος απέναντι από τον Ζίβκοβιτς, με τον Μπαξεβανίδη να τον ανατρέπει εντός περιοχής, όμως ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι και στις δύο επόμενες πάσες σφύριξε τη λήξη.

leo maxi

Το τελευταίο φιλικό της ΑΕΛ απέναντι στην Ξάνθη έδειξε πράγματα και έκρυψε άλλα τόσα, με την εβδομάδα που μεσολαβεί πριν την επίσημη έναρξη των αγωνιστικών υποχρεώσεων με τον Ολυμπιακό να προσφέρεται για τις τελευταίες λεπτομέρειες που θα αλλάξει ή θα... κρατήσει ο Αντρέ Πάους.