Το πάλεψε, αλλά... (video-photos)

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

FasiΓια ακόμα ένα ματς η ΑΕΛ έφυγε με μηδέν βαθμούς από το γήπεδο, αφού ηττήθηκε από την Ξάνθη με 1-0, αν και παρουσιάστηκε βελτιωμένη, τουλάχιστον στην παραγωγή φάσεων.

Του Κυριάκου Αποστόλου
(Rockngoal Page - Rockngoal Profile - Facebook Profile)
Photo credits: Eurokinissi sports (Απαγορεύεται η αναδημοσίευση)

Οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη δεν κατάφεραν να αποσπάσουν ούτε την ισοπαλία, στο... αδυσώπητο «κυνήγι» βαθμών που θα τους ανεβάσουν στη βαθμολογία, ενώ η Ξάνθη συνεχίζει να «κοιτάει» ψηλά. Πλέον, οι επόμενοι αγώνες των «βυσσινί» μέχρι τη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου, αποκτούν τον χαρακτήρα του τελικού, αφού κινδυνεύουν πριν το τέλος του πρώτου γύρου να βρεθούν στην επικίνδυνη ζώνη των ομάδων που υποβιβάζονται.Edafos

Το ματς:

Ίσως την πιο ισορροπημένη εμφάνισή της πραγματοποίησε η ΑΕΛ απέναντι στην Ξάνθη στο πρώτο ημίχρονο, με τους «βυσσινί» να έχουν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του 45λέπτου και σε καμία περίπτωση δε δικαιολόγησαν πως θεωρούνται «αουτσάιντερ», σύμφωνα με τη βαθμολογική θέση των δύο ομάδων και τα αποτελέσματά τους μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να διασπάσουν την άμυνα της ΑΕΛ κυρίως με πλαγιοκοπήσεις, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικά στημένοι στον αγωνιστικό χώρο και δεν επέτρεψαν σοβαρή απειλή. Αντιθέτως, η πρώτη καλή φάση ήρθε για το σύνολο του Σάκη Τσιώλη. Στο 32΄, ο Αβραάμ έκανε την επέλαση από αριστερά, σέντραρε χαμηλά στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Αναστασόπουλο που είχε προωθηθεί, εκείνος πλάσαρε, όμως η άμυνα της Ξάνθης έκοψε καίρια την τελευταία στιγμή την μπάλα, που είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα, πάλι η ΑΕΛ ήταν αυτή που απείλησε, με το σουτ του Ναζλίδη να αποσοβεί ο Καρασαλίδης. Αν και η στατιστική έδινε την κατοχή της μπάλας υπέρ της Ξάνθης, η ομάδα του Λουτσέσκου πραματοποίησε μόνο μια σημαντική απειλή για την εστία του Ξενοδόχοβ, στο 42΄, όταν ο Γιουνές πήρε την κεφαλιά από τον Σουλιώτη, στη σέντρα του Λάζιτς από δεξιά, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με την ΑΕΛ να έχει τη μεγαλύτερη διάθεση να δημιουργήσει φάσεις και να κερδίζει τις εντυπώσεις, ενώ από την ομάδα της Ξάνθης έλειψε το καλό ποδόσφαιρο και η αποτελεσματικότητα που είχε σε προηγούμενους αγώνες.

Goal

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε και πάλι με την ΑΕΛ να μπαίνει πιο ορεξάτη στο γήπεδο και να δημιουργεί κλασσική ευκαιρία. Ο Ναζλίδης σχεδόν μόνος του στο ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Κι όμως, η ομάδα που πέτυχε το πολυπόθητο γκολ ήταν η Ξάνθη, κόντρα στη ροή του αγώνα. Σε ένα δίλεπτο υψηλής πίεσης, οι παίκτες του Λουτσέκσου διέρρηξαν την εστία του Ξενοδόχοβ, ανοίγοντας το σκορ. Στο 50΄, ο Λάζιτς έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Βασιλακάκης πήρε την κεφαλιά κατά κράτος, νικώντας τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων. Ο Τσιώλης ανανέωσε το κέντρο του, περνώντας τον Γκόλια στη θέση του Αναστασόπουλου, χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα, αφού από το γκολ και μετά η κυκλοφορία της μπάλας ανήκε αποκλειστικά στην ομάδα της Ξάνθης. Στο 58΄, και πάλι ο Βασιλακάκης δεν κατάφερε για λίγο να κάνει το 2-0 και στο ημίωρο ο τεχνικός των «βυσσινί» έκανε απέλπιδες προσπάθειες να γυρίσει το ματς, περνώντας τον Λαμπρόπουλο στη θέση του Μαρουκάκη και τον Καπό στη θέση του Ουρτάδο. Τίποτα ουσιαστικό δεν κατάφεραν οι ποδοσφαιριστές της «Βασίλισσας», οι οποίοι μάλιστα έμειναν με δέκα παίκτες, αφού ο Αβραάμ λίγο μετά την ευκαιρία που... δεν είχε, μπροστά στο τέρμα του Ζίβκοβιτς, πιάνοντας «αέρα» τραυματίστηκε και δύο λεπτά αργότερα αποχώρησε, αφού ο Σάκης Τσιώλης είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές. Τίποτα αξιοσημείωτο δεν έγινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Μάνταλου και η ΑΕΛ για άλλο ένα παιχνίδι έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι, κρατώντας μόνο τη βελτιωμένη εμφάνιση και την παραγωγή ευκαιριών, χωρίς ωστόσο την επιθυμητή και απαραίτητη αποτελεσματικότητα. Από την άλλη, η Ξάνθη κατάφερε να πάρει ακόμα τρεις βαθμούς στο «κυνήγι» μιας προνομιούχου θέσης που οδηγεί στα πλέι-οφ. Την επόμενη αγωνιστική, η «Ακρίτες» ταξιδεύουν στη Βέροια, ενώ η ΑΕΛ υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στο AEL FC ARENA.

Συνθέσεις:Xeria

Ξάνθη (Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς – Χατζητερζόγλου, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Γουάλας – Ντε Λούκας, Λουσέρο – Τριάδης (71' Καμαρά), Βασιλακάκης (85' Νιέτο), Λάζιτς – Γιουνές (88' Ράνος).

ΑΕΛ (Τσιώλης): Ξενοδόχοβ – Ρέντζας, Γιοβάνοβιτς, Σουλιώτης, Μονιάκης – Αναστασόπουλος (56' Γκόλιας), Ποτουρίδης – Ναζλίδης, Πολ (70' Καπός), Αβραάμ – Μαρουκάκης (67' Λαμπρόπουλος).