Και τώρα... μπλέξαμε! (photos)

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

AELenosleptou

Η ΑΕΛ έφυγε με κάτω το «κεφάλι» από το AEL FC ARENA και στην 13η αγωνιστική της Super League. Με αντίπαλο τον Ατρόμητο, οι «βυσσινί» απέδωσαν καλό ποδόσφαιρο μόνο για τα είκοσι πρώτα λεπτά και στη συνέχεια, έψαχναν τον εαυτό τους στο γήπεδο! Αποτέλεσμα; Οι Περιστεριώτες να φύγουν με το «διπλό» από τη Λάρισα που τους φέρνει στη τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αντιθέτως το σύνολο του Σάκη Τσιώλη, κατρακύλησε στην προτελευταία θέση του πρωταθλήματος.

Του Κυριάκου Αποστόλου
(Rockngoal Page - Rockngoal Profile - Facebook Profile)

Photo credits: Eurokinissi sports (Απαγορεύεται η αναδημοσίευση)

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Λημνιο (44΄) που πέτυχε ένα σπάνιας ομορφιάς τέρμα. Η ΑΕΛ αντέδρασε με την έναρξη του δευτέρου μέρους, έχοντας ως σκόρερ τον Μαρουκάκη (47΄) που συνδέθηκε επιτέλους με τα δίχτυα μετά από αρκετό καιρό. Το τέρμα αυτό, ανέβασε την ψυχολογία των ποδοσφαιριστών, ωστόσο ο Λε Ταλέκ, ύστερα από εξαιρετική αντεπίθεση, έβαλε εκ νέου μπροστά στο σκορ τον Ατρόμητο, που «κράτησε» έως το τέλος.

Το ματς:

Η ΑΕΛ μπήκε ορεξάτη στο παιχνίδι, με σκοπό να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, προκειμένου να αποβάλλει το άγχος της επιτακτικότητας της νίκης που υπήρχε για τους «βυσσινί». Η πρώτη σοβαρή προειδοποίηση ήρθε στο 9'. Ο Ρέντζας έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Ναζλίδης πήρε «γεμάτη» την κεφαλιά και ο Γκορμπούνοφ απέκρουσε θεαματικά σε κόρνερ. Στην εξέλιξή του, ο Ναβάρο σέντραρε, και πάλι ο Ναζλίδης πήδηξε πιο ψηλά από όλους, όμως αυτή τη φορά είδε την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ. Η κατοχή και η πίεση στο πρώτο τέταρτο για την ομάδα του Τσιώλη δεν απέφερε καρπούς, με αποτέλεσμα ο Ατρόμητος να ισορροπήσει στον χώρο του κέντρου και να προσπαθεί να δημιουργήσει ρήγματα στην αμυντική γραμμή της ΑΕΛ, κυρίως από τον άξονα. Η υψηλή πίεση των γηπεδούχων τους έκανε και πάλι κυρίαρχους στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να δημιουργήσουν κάτι αξιόλογο. Κι όμως, η ομάδα που πήρε «κεφάλι» στο σκορ ήταν αυτή του Περιστερίου, με τη «βυσσινί» αμυντική γραμμή να αδρανεί, και τον Λημνιό ανενόχλητο να κάνει το γυριστό σουτ και να νικάει τον ανήμπορο να αντιδράσει Ξενοδόχοβ για το 0-1. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου μέρους.

goal atromitos

Στο δεύτερο ημίχρονο, και πάλι οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, με σκοπό το γρήγορο γκολ τις ισοφάρισης. Κάτι το οποίο πέτυχαν στο 47΄. Ο Ναζλίδης έκανε την επέλαση από αριστερά, ο Μαρουκάκης πλάσαρε σχεδόν εξ΄επαφής, αναπτερώνοντας το ηθικό των παικτών της «Βασίλισσας» για νίκη, αφού τα εναπομείναντα λεπτά υπεραρκούσαν για ανατροπή.

goal ael

Στο 55΄, ο σκόρερ της ΑΕΛ δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά, ύστερα από ωραία ενέργεια από αριστερά, και στην αντεπίθεση, με τρεις μπαλιές, ο Ατρόμητος σκόραρε με τον Λε Ταλέκ. Μπρίτο και Τόνσο συνεργάστηκαν άψογα, ο πρώτος «έσπασε» στον σωστό χρόνο την μπάλα στον Γάλλο και η ομάδα του Περιστερίου πήρε εκ νέου «κεφάλι» στο σκορ. Όπως ήταν λογικό, στα επόμενα λεπτά το άγχος κατέβαλλε τους γηπεδούχους. Ο Σάκης Τσιώλης «έπαιξε» όλα του τα επιθετικά χαρτιά, φορτώνοντας την μπροστινή γραμμή της ΑΕΛ, όμως οι φιλοξενούμενοι, ως έμπειρη ομάδα, έκανε σωστή διαχείριση του σκορ. Η πίεση των «βυσσινί» δεν ευοδώθηκε σε κάτι αξιόλογο, αφού όλες οι προσπάθειές τους πραγματοποιούνταν γύρω από την περιοχή του Γκορμπούνοφ, με κάποια ανούσια σουτ εκτός περιοχής να αποτελούν απέλπιδες προσπάθειες για κάτι θετικό. Η ΑΕΛ ηττήθηκε εντός έδρας και μπαίνει σε βαθμολογικούς... μπελάδες, με την επόμενη αγωνιστική να τη βρίσκει να αντιμετωπίζει την Ξάνθη στην ομώνυμη πόλη, ενώ ο Ατρόμητος, που αναρριχήθηκε κι άλλο στη βαθμολογία με το δεύτερο σερί διπλό του, αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό στο Περιστέρι.