Ήττα με το βλέμμα στον Πανιώνιο (photos)

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

LabropoulosVsPAOK

Η ΑΕΛ ηττήθηκε στην πρώτη αγωνιστική του κυπέλλου Ελλάδας με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ, και πλέον κοιτάει τα σημαντικά, που δεν είναι άλλα από το ματς με τον Πανιώνιο (29/10) για την Super League. Οι «βυσσινί» που έπαιξαν με γαλάζια φανέλα έχασαν με 2-0, από γκολ των Μυστακίδη (28΄) και Φακούντο Περέιρα (41΄), με την πρόκριση στην επόμενη φάση να παίζεται στις συναντήσεις με Πανελευσινιακό και Τρίκαλα.

Του Κυριάκου Αποστόλου
(Rockngoal Page - Rockngoal Profile - Facebook Profile)

JovanovicVsPAOK

Αξίζει να σημειωθεί πως οι δύο ομάδες τίμησαν την μνήμη του Χαράλαμπου Μπλιώνα που δολοφονήθηκε ακριβώς 30 χρόνια πριν, από φωτοβολίδα που έφυγε από τα χέρια οπαδού του ΠΑΟΚ. Διαβάστε περισσότερα ΕΔΩ...

Το ματς:

Όπως ήταν αναμενόμενο, ο Άγγελος Αναστασιάδης πραγματοποίησε αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα, έτσι ώστε να ξεκουράσει τους βασικούς παίκτες που αγωνίζονται στο πρωτάθλημα και να δώσει την ευκαιρία σε άλλους να αποδείξουν ότι αξίζουν να συμμετέχουν στα πλάνα του. Ο γηπεδούχος ΠΑΟΚ έδειξε από την αρχή τις προθέσεις του, μπαίνοντας δυνατά και κυρίαρχα στο ματς.

Στο 11΄ το σουτ του Περέιρα βρήκε και τα δύο δοκάρια του Καβουσάκη, αφού η μπάλα κύλησε «βασανιστικά» πάνω στη γραμμή, πριν ο Ποτουρίδης απομακρύνει την πρώτη σημαντική προειδοποίηση. Στο 18΄νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους, όταν ο Καβουσάκης αποσόβησε την κεφαλιά του Κρέσπο και το σουτ του Περέιρα στην επαναφορά, κρατώντας το μηδέν στην εστία του, κάτι που δεν κατάφερε να κάνει στο 28΄. Ο Μυστακίδης με «σκαφτό» πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ύστερα από αναμπουμπούλα μέσα στην περιοχή, για το 1-0.

Στο 41, ο Περέιρα «σκότωσε» από κοντά τον Καβουσάκη, ύστερα από μπαλιά «τρύπα» στην πλάτη της ανοργάνωτης άμυνας της ΑΕΛ, έγραψε το 2-0, και επιβεβαίωσε για δεύτερη φορά τη σαφή ανωτερότητα του ΠΑΟΚ.

MistakidisVsAEL

Η μόνη αξιόλογη φάση για τους «βυσσινί» ήρθε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, με το Μαρουκάκη να παίρνει μόνος την κεφαλιά, υποδεχόμενος την μπάλα από το Ναβάρο, αλλά είδε την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι και να περνάει έξω. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση πριν το σφύριγμα του διαιτητή, σε ένα ημίχρονο που βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται με άνεση 2-0, φυσικό επακόλουθο της εμφάνισής του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι αλλαγές του Αναστασιάδη και η είσοδος Αβραάμ - Ντέλετιτς βελτίωσαν ως ένα σημείο την αγωνιστική εικόνα της ΑΕΛ, περιορίζοντας τις επιθετικές προσπάθειες του ΠΑΟΚ. Οι «βυσσινί» είχαν ανά διαστήματα το μεγαλύτερο μερίδιο της κατοχής. Η πρώτη σημαντική ευκαιρία ήρθε στο 71΄για τους γηπεδούχους, όταν ο Τιάμ γύρισε το κορμί του και πλάσαρε τον Καβουσάκη που έδιωξε με το αριστερό του πόδι.

Οι παίκτες και των δύο ομάδων άρχισαν να… χαλαρώνουν τους ρυθμούς στο παιχνίδι, η κάθε μία για διαφορετικούς λόγους και η συνάντηση ολοκληρώθηκε με ευκαιρία της ΑΕΛ, όταν ο Μπρίγκιτς στο 90΄εκτινάχτηκε και σταμάτησε τον Ντέλετιτς από το να μειώσει το σκορ, ύστερα από εντυπωσιακό σουτ εντός περιοχής. Η επόμενη αγωνιστική για το Κύπελλο Ελλάδας βρίσκει τους παίκτες της «Βασίλισσας» να αντιμετωπίζουν τον Πανελευσινιακό εντός έδρας και την ομάδα της Θεσσαλονίκης τα Τρίκαλα.