Απογοητευτική... (photos)

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

GoalPas ApogoitefsiΗ ΑΕΛ στο τρίτο της εκτός έδρας ματς, γνώρισε τη δεύτερη ήττα της που βάσει εικόνας ήταν η χειρότερη μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα. Η εμφάνιση του συνόλου που κοουτσάρει ο Άγγελος Αναστασιάδης, δε δικαιολογεί τις προσδοκίες του μεγαλομετόχου και του κόσμου, που είναι «δίπλα» της σε κάθε «βήμα».

Του Κυριάκου Αποστόλου
(Rockngoal Page - Rockngoal Profile - Facebook Profile)

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε άξια τη νίκη με 4-0, καθώς οι «βυσσινί» δεν εμφάνισαν ίχνος ανταγωνιστικότητας στους «Ζωσιμάδες». Πλέον, καλείται να δώσει τα πάντα στον επόμενο εντός έδρας αγώνα, με αντίπαλο τον Πανιώνιο την ερχόμενη εβδομάδα.

GoalPas

Το ματς:

Δείχνοντας για άλλη μια φορά το άσχημο αμυντικό της πρόσωπο και χωρίς σαφή επιθετικό προσανατολισμό, εμφανίστηκε η ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα, στον οποίο επέτρεψε να πετύχει δύο εύκολα γκολ και να είναι ο κυρίαρχος του παιχνιδιού. Παρόλο που οι «βυσσινί» είχαν τη συντριπτική κατοχή, η δημουργικότητά τους ήταν άφαντη, σε αντίθεση με την ομάδα των Ιωαννίνων που ήταν ουσιαστική και αποτελεσματική.. Το «στραβό» απόγευμα για την ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη φάνηκε στο δεκάλεπτο, όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν. Ο Γκόλιας αδράνησε στο κέντρο της άμυνας, δίνοντας την ευκαιρία στον Κόντε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά για το 1-0. Τα  μικροεπεισόδια που υπήρχαν στην κερκίδα συνοδεύτηκαν από το γκολ που έδωσε «φτερά» στα πόδια των παικτών του Πετράκη, κι αυτό επιβεβαιώθηκε στο 28’. Ο Γιάκος βρέθηκε έξω από την περιοχή, με χαρακτηριστική άνεση μπήκε μέσα σε αυτή, σούταρε εύστοχα και έκανε το 2-0, αποδεικνύοντας πάλι την τραγική αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων. Μεσολάβησε στο 14’, μια καλή προσπάθεια από αριστερά του Ντοντό, ο οποίος έκανε συρτή σέντρα από αριστερά, όμως ο Μπέριος πρόλαβε την τελευταία στιγμή το Ναζλίδη. Ο ΠΑΣ είχε πιο ξεκάθαρο αγωνιστικό πλάνο, η ΑΕΛ τη φλύαρη κατοχή, χωρίς οίστρο, και τα υπόλοιπα λεπτά μέχρι το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου, κύλησε χωρίς κάτι άλλο αξιοσημείωτο.

ConteVsAEL

Το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να παραμένει η πρωταγωνίστρια στον αγωνιστικό χώρο και την ΑΕΛ να παραμένει άφαντη. Ο Άγγελος Αναστασιάδης με δύο αλλαγές από τα αποδυτήρια προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα των «βυσσινί», περνώντας τον Αβράαμ και το Κόντορ στις θέσεις του Ντέλετιτς και του Ναβάρο. Μάταια όμως, αφού οι γηπεδούχοι φρόντισαν να επιβεβαιώσουν για τρίτη φορά την ανωτερότητά τους στα πρώτα κιόλας λεπτά. Στο 52’, ο Ζαΐρο βρήκε με άνεση τον αμαρκάριστο Κόντε, με τον τελευταίο να βγαίνει τετ-α-τετ απέναντι στον Καβουσάκη, τον οποίο πλάσαρε σωστά για το 3-0. Από εκεί και μετά, οι παίκτες του Άγγελου Αναστασιάδη, όπως ήταν φυσιολογικό, παραιτήθηκαν εντελώς, με την παρουσία τους στον αγωνιστικό χώρο να είναι τυπική. Στο 60’ και το 65’ οι γηπεδούχοι δημιούργησαν άλλες δύο επικίνδυνες φάσεις με το Ναδάλες, μέχρι να έρθει το 75 λεπτό, όταν και πάλι ο Κόντε πλάσαρε μέσα από την περιοχή ανενόχλητος κάνοντας το 4-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Ηπειρώτικης  ομάδας. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη του αγώνα, με την ΑΕΛ να δέχεται μια βαριά αλλά δίκαιη ήττα, τον ΠΑΣ Γιάννινα να φεύγει άξιος θριαμβευτής.

Ο ΠΑΣ συνεχίζει με αντίπαλο τον Παναιτωλικό  την επόμενη αγωνιστική, ενώ  η ομάδα της Λάρισας υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική στο AEL FC ARENA τον Πανιώνιο, μπαίνοντας από…  νωρίς σε διαδικασία αναζήτησης βαθμών, καθώς έχει μείνει με μόλις 5, ύστερα από πέντε ενενηντάλεπτα, έτσι ώστε να καταφέρει να πετύχει το στόχο της παραμονής.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Μπουκουβάλας, Μπέριος, Κοζορώνης, Γιάκος (77’ Δώνης), Ζάιρο (69’ Μαμπουλού), Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Κόντε (76’ Κούτρης), Λίλα, Ναδάλες

ΑΕΛ (Άγγελος Αναστασιάδης): Καβουσάκης, Ρέντζας, Γιοβάνοβιτς (58’ Κουτσιανικούλης), Φάρκας, Ναβάρο (46’ Κόντορ), Πολ, Φατιόν, Γκόλιας, Ναζλίδης, Ντοντό, Ντέλετιτς (46’ Αβραάμ).