«Πάλεψε» αλλά δεν ήταν τυχερή (photos)

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Kontor

Η ΑΕΛ για την έβδομη αγωνιστική της Super League υποδέχτηκε την ΑΕΚ, και ηττήθηκε με 1-2, στο «AEL FC ARENA», γνωρίζοντας έτσι την πρώτη εντός έδρας ήττα της. Οι «βυσσινί» του Άγγελου Αναστασιάδη δέχτηκαν δύο γρήγορα τέρματα από το σύνολο του Κετσπάγια με τον Πλατέλλα (4΄ - 31΄), ενώ ο Ναζλίδης στο 34΄ μείωσε το σκορ! Η «Βασίλισσα» είχε τις ευκαιρίες της για να φέρει το ματς στα ίσα, ωστόσο δεν τις «κάθισαν» οι φάσεις, με την ΑΕΚ να ολοκληρώνει την αναμέτρηση με εννέα ποδοσφαιριστές. Κόκκινη κάρτα είδαν ο Γκάλο στα μέσα του δευτέρου μέρους, και ο Χριστοδουλόπουλος μετά τη λήξη για λογομαχία με τον Γιοβάνοβιτς.

Του Κυριάκου Αποστόλου
(Rockngoal Page - Rockngoal Profile - Facebook Profile)

Kosmos

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΛ μπήκε νωχελικά στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να αφήσει στην ΑΕΚ τις επιθετικές πρωτοβουλίες και τον έλεγχο της μπάλας. Οι παίκτες του Άγγελου Αναστασιάδη έδειχναν άνευροι και χωρίς συνεννόηση στα πρώτα λεπτά και το «πλήρωσαν».

Στο 3’, ο Πλατέλλας βρήκε λίγο κενό χώρο έξω από την περιοχή και με δυνατό φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καβουσάκη, «παγώνοντας» το ήδη κρύο, λόγω καιρού, AEL FC ARENA. Ο κόσμος της ΑΕΛ ανέκαμψε αμέσως από το σάστισμα του γρήγορου γκολ, κι αυτό βοήθησε τους «βυσσινί» να είναι πιο προσεκτικοί στις πάσες τους και στην αμυντική τους λειτουργία. Στο 10’, η ΑΕΛ έδειξε τα «δόντια» της σε στημένη φάση. Ο Αβραάμ εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Φάρκας πήδηξε πιο ψηλά από όλους, στέλνοντας την μπάλα στο παραθυράκι του Ανέστη, όμως είδε τον Έλληνα τερματοφύλακα να διώχνει με τα ακροδάχτυλα. Αυτή ήταν και η πρώτη σημαντική ευκαιρία για την ΑΕΛ, μέχρι την επόμενη, στο 28’, όταν ο Ντοντό εντός περιοχής, μετά από μπαλιά «τρύπα» του Αβραάμ, πλάσαρε λίγο άουτ. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν από τα πλάγια να διασπάσουν την άμυνα των γηπεδούχων και το κατάφεραν σε μια ανύποπτη φάση. Στο 30’, ο Ντίντακ σέντραρε από αριστερά, ο Κόντορ έδειχνε να ελέγχει απόλυτα τη φάση, όμως έδιωξε την μπάλα πάνω στον Μπακασέτα, εκείνη γύρισε μέσα στην περιοχή, καταλήγοντας στον Πλατέλλα, που είχε εύκολη δουλειά απέναντι στον Καβουσάκη, διπλασιάζοντας τα προσωπικά του τέρματα και της ομάδας του. Η άτυχη στιγμή για την ΑΕΛ δεν πτόησε τους «βυσσινί», οι οποίοι παρόλο που βρίσκονταν πίσω στο σκορ με δύο γκολ, δεν έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Αυτή η πρωτοβουλία καρποφόρησε στο 33’, όταν ύστερα από σέντρα του Κόντορ, ο Ντοντό πρόλαβε την κεφαλιά από τον Τσιγκρίνσκι, με την μπάλα να δείχνει να καταλήγει στα χέρια του Ανέστη, τον οποίο όμως πρόλαβε στην έξοδο ο Ναζλίδης, γράφοντας το 1-2. ΓΚΟΛ ΑΕΚ

Στο 38’, οι πλαγιοκοπήσεις της ΑΕΚ με τους Ντίντακ και Χριστοδουλόπουλο λίγο έλειψε να στοιχίσει εκ νέου στην ΑΕΛ, όμως η κεφαλιά – διώξιμο του Ρέντζα κατέληξε στο δοκάρι του ανήμπορου να αντιδράσει Καβουσάκη. Τρία λεπτά αργότερα, πανομοιότυπη φάση με τον Γιόχανσον να βρίσκεται εντός περιοχής, να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την πιο αξιοσημείωτη φάση να ανήκει στους γηπεδούχους και τον Αβραάμ, ο οποίος βρέθηκε μόνος λίγο έξω από την περιοχή ύστερα από απομάκρυνση της άμυνας, όμως τον εν κινήσει σουτ έφυγε ψηλά. Οι δύο ομάδες άφησαν υποσχέσεις για ενδιαφέρον παιχνίδι στο δεύτερο μέρος, με την ΑΕΚ να είναι τυχερή και την ΑΕΛ να δείχνει ικανή να γίνει πιο αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μπαίνει πιο ορεξάτη και να δημιουργεί την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 47’. Ο Αραβίδης εξ επαφής έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ είχε προηγηθεί μακρινό σουτ του Χριστοδουλόπουλου που έδιωξε δύσκολα ο Καβουσάκης.

Η πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΛ ήρθε στο 59’, με τον Αναστασόπουλο να βρίσκεται μόνος του εντός περιοχής, αλλά να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ. Ο Αραβίδης στο 61’ είδε τον πορτιέρο των γηπεδούχων εκτός εστίας, προσπάθησε να τον «κρεμάσει» από μακριά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Ο Άγγελος Αναστασιάδης άλλαξε με επιθετικογενείς παίκτες τους αμυντικούς μέσους Φατιόν και Αναστασόπουλο, με τους Ντέλετιτς και Ουρτάδο, περνώντας στα χαφ τον Γκόλια, δείχνοντας έτσι τις προθέσεις του να «κυνηγήσει» έως τέλους την ισοφάριση. Οι κινήσεις του Μακεδόνα τεχνικού λειτούργησαν, δίνοντας ώθηση στους παίκτες του να δημιουργήσουν τις κατάλληλες προϋποθέσεις να «διαρρήξουν» την καλά κλεισμένη στα καρέ της ΑΕΚ. Οι σκληρές μονομαχίες και οι συχνές διακοπές από πλευράς διαιτητή για δυνατά φάουλ, ευνόησαν τους γηπεδούχους, αφού στο 73’ ο Γκάλο αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Κόντορ. Η αθηναϊκή ομάδα, μένοντας με δέκα παίκτες, οπισθοχώρησε κι άλλο, μετατρέποντας ουσιαστική την ΑΕΛ σε μόνη πρωταγωνίστρια του ματς στα εναπομείναντα λεπτά. Στο 80’, το δυνατό σουτ του Ουρτάδο έδιωξε δύσκολα ο Ανέστης, με το χρόνο να κυλά και τους παίκτες του Άγγελου Αναστασιάδη να προσπαθούν να απειλήσουν με φάουλ έξω από την περιοχή, εκφράζοντας τις επιθέσεις της με ανούσια κατοχή. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, η ΑΕΚ έφυγε από το AEL FC ARENA ΜΕ τους τρεις πόντους, που της εξασφάλισε η τύχη της και η ευστοχία της και την ΑΕΛ να φεύγει με «πίκρα», καθώς η εικόνα του αγώνα έδειξε ξεκάθαρα πως θα μπορούσε τουλάχιστον να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

NazlidisGoal

Πλέον, οι «βυσσινί» κοιτάνε το επόμενο παιχνίδι με τα Γιάννενα εκτός έδρας για την όγδοη αγωνιστική, ελπίζοντας σε καλύτερη τύχη, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» υποδέχονται τον Πανιώνιο. Να σημειωθεί πως μετά τη λήξη του παιχνιδιού, ο Χριστοδουλόπουλος αψιμάχησε με το Γιοβάνοβιτς, αντικρίζοντας τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ ο αμυντικός της ΑΕΛ δέχτηκε κι αυτός την «κίτρινη» προειδοποίηση από τον Ηπειρώτη ρέφερι.

Συνθέσεις:

ΑΕΛ (Αγγελος Αναστασιάδης): Καβουσάκης, Ρέντζας, Γιοβάνοβιτς, Φάρκας, Κόντορ, Αναστασόπουλος (64΄ Ουρτάδο), Φατιόν (56΄ Ντέλετιτς), Γκόλιας, Αβραάμ, Ντοντό, Ναζλίδης.

ΑΕΚ (Τιμούρ Κετσπάγια): Ανέστης, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Γιόχανσον, Μάνταλος, Μπακασέτας, Χριστοδουλόπουλος (52΄ Αλμέιδα), Πλατέλλας (69΄ Λαμπρόπουλος), Αραβίδης (87΄ Μπακάκης).

Kokkini

Χορηγός μετάδοσης του αγώνα:

Nook

Το rockngoal.com.gr σας ενημέρωσε λεπτό προς λεπτό για την εξέλιξη της αναμέτρησης: