Έμεινε «όρθια» με Ντοντό (photos)

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Dodo FarkasVsLeva

Μετά την «χρυσή» νίκη επί του Ολυμπιακού, η ΑΕΛ πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στη Λιβαδειά (1-1), για την 6η αγωνιστική της Super League. Οι «βυσσινί» βρέθηκαν πίσω στο σκορ χάρη σε τέρμα του Σίλβα (55΄), αλλά ο Ντοντό είχε την απάντηση και έφερε την αναμέτρηση στα ίσα (67΄) με κεφαλιά, ύστερα από λάθος έξοδο του Μοσχονά.

Του Κυριάκου Αποστόλου
(Rockngoal Page - Rockngoal Profile - Facebook Profile)

Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά καλοί, όπως και η ΑΕΛ μετά την ισοφάριση, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις, σε ένα ματς που είχε καλό ρυθμό στο δεύτερο μέρος, σε αντίθεση με το πρώτο όπου ήταν κατάλληλο για εκείνους που έχουν προβλήματα αϋπνίας.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο, ελάχιστες φάσεις έλαβαν χώρα μπροστά από τις δύο εστίες, αφού και οι δύο ομάδες από την αρχή έδειξαν πως προτίθενται να δώσουν βάση στην αμυντική τους λειτουργία. Η πρώτη καταγεγραμμένη απειλή ήρθε στο 27' από τη μεριά της ΑΕΛ. Ο Ναζλίδης εκμεταλλεύτηκε την αναταραχή έξω από την περιοχή του Λεβαδειακού, έπιασε το δυνατό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να «επισκεφτούν» την εστία του Καβουσάκη με στημένες φάσεις χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα, και στο 45' πραγματοποιήθηκε η φάση που ξεσήκωσε τους λιγοστούς φιλάθλους του γηπέδου και ανησύχησε την άμυνα των Βοιωτών. Ο Ναζλίδης έκανε την επέλαση από τον άξονα, «έσπασε» στο σωστό χρόνο την μπάλα στο επερχόμενο Ρέντζα από δεξιά, εκείνος βγήκε τετ-α-τετ με το Μοσχονά, αλλά προτίμησε να πασάρει στο σημείο του πέναλτι, όπου βρισκόταν ο Ντοντό, όμως τον επιθετικό της ΑΕΛ πρόλαβαν οι αμυντικοί των γηπεδούχων. Με αυτόν τον τρόπό έκλεισε το πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να δείχνουν άνευρες, με πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου, και την ΑΕΛ να μη δείχνει ιδιαίτερη διάθεση να «τελειώσει» από νωρίς το ματς.

Fasi

Το σκηνικό στην επανάληψη άλλαξε άρδην. Οι δύο ομάδες μπήκαν αποφασισμένες για το γκολ κι αυτό φάνηκε από τα πρώτα λεπτά. Ο ρυθμός ανέβηκε, μαζί και το πάθος των ποδοσφαιριστών και οι φάσεις έκαναν την εμφάνισή τους στο παιχνίδι. Στο 55' οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ο ζεζίνιο σέντραρε μέσα στην περιοχή, ο Κόντορ ολιγώρησε, δίνοντας την ευκαιρία στο Σίλβα να κάνει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Εντεκα λεπτά αργότερα οι «βυσσινί» ισοφάρισαν από στημένη φάση. Ο Βαρέλα εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, ο Ντοντό πήδηξε ψηλότερα από όλους και νίκησε το Μοσχονά για το 1-1 στο 66'. Ο Λεβαδειακός άρχισε να πιέζει και να κερδίζει την μπάλα με μεγαλύτερη ευκολία από την ΑΕΛ. Αυτό φάνηκε από το επικίνδυνο σουτ του Μάντζιου που έδιωξε με υπερένταση ο Καβουσάκης στο 69'. Τέσσερα λεπτά χρειάστηκαν για τη νέα μεγάλη ευκαιρία του Λεβαδειακού, με τον Μπελγκαζουανί να στέλνει την μπάλα ψηλά, από πολύ κοντά. Αλλη μία ευκαιρία καταγράφηκε για τους γηπεδούχους στο 82', πάλι με τον Μπελγκαζουανί που σούταρε σχεδόν εξ επαφής, αλλά τα σώματα των αμυντικών της ΑΕΛ αποσώβησαν το γκολ. Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά συνεχίστηκε με το ίδιο «τέμπο», με του γηπεδούχους να πιέζουν πολύ ψηλά και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να δημιουργήσουν κάτι καλό με αντεπιθέσεις, τίποτα όμως δεν άλλαξε, μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Παπαπέτρου, ο οποίος είχε άψογη διαιτησία. Οι δύο ομάδες έφυγαν με... παράπονο από το γήπεδο, αφού δεν κατάφεραν να πετύχουν δεύτερο γκολ και να π΄ρουν τους τρεις βαθμούς. Η ΑΕΛ συνεχίζει τη... συγκομιδή βαθμών, με το επόμενο ραντεβού να τη βρίσκει να υποδέχεται την ΑΕΚ στο AEL FC ARENA, ενώ ο Λεβαδειακός ταξιδεύει στα Γιάννενα για να αντιμετωπίσει τον τοπικό ΠΑΣ.