Ο πρωταθλητής υποκλίθηκε στη «Βασίλισσα»!

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

GoliasGoalΤη σημαντικότερη νίκη από την επιστροφή της στη Super League έπειτα από πέντε χρόνια πέτυχε η ΑΕΛ στην πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι «βυσσινί» πήραν «τρίποντο» επί του πρωταθλητή Ολυμπιακού με 1-0 χάρη σε τέρμα του Γκόλια από σουτ μέσα από την περιοχή, στις καθυστερήσεις (92΄) του αγώνα.

Του Κυριάκου Αποστόλου
(Rockngoal Page - Rockngoal Profile - Facebook Profile)

ΟΙ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ:

Το… ξεχασμένο για καιρό από τον Ολυμπιακό 4-4-2 επέλεξε να χρησιμοποιήσει ο Πάουλο Μπέντο. Φουλ επίθεση από τον Πορτογάλο τεχνικό, που ξεκίνησε Ιντέγε και Καρντόσο στην κορυφή. Ο Καπίνο φόρεσε γάντια βασικού, με τον Φιγκέιρας να καλύπτει το δεξί άκρο της άμυνας, τον Τσιμίκα το αριστερό, ενώ κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Ντα Κόστα-Βιάνα. Μιλιβόγεβιτς και Καμπιάσο αγωνίστηκαν στα χαφ, ο Σεμπά ήταν αριστερά στη μεσαία γραμμή, ο Ελιουνούσι δεξιά και μπροστά, όπως προαναφέραμε, ο Παραγουανός με τον Νιγηριανό.

Στον αντίποδα, σε διάταξη 3-4-3 «κατέβασε» την ΑΕΛ ο Αναστασιάδης, χρησιμοποιώντας, δε, τρίτο διαφορετικό τερματοφύλακα σε τρίτο διαδοχικό παιχνίδι! Κάτω από τα γκολπόστ, λοιπόν, ήταν ο Ξενοδόχοφ, δεξί μπακ ο Ρέντζας, αριστερό ο Γκόλιας, ενώ στο κέντρο της άμυνας βρίσκονταν οι Φάρκας και Γιοβάνοβιτς. Φατιόν, Αναστασόπουλος και Ντοντό αγωνίστηκαν στα χαφ, ο Αβραάμ ήταν το δεξί εξτρέμ, ο Ναζλίδης το αριστερό και σέντερ φορ ο Κόντορ.

Χορηγός του real-time της αναμέτρησης...

NOOK

ΤΟ ΜΑΤΣ:

Στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΛ είχε τον έλεγχο της μπάλας στο μεγαλύτερο διάστημα, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να δημιουργήσει επικίνδυνες φάσεις κυρίως με μπαλιές στην πλάτη της άμυνας από το χώρο του κέντρου, με πρωταγωνιστή τον Καμπιάσο. Στο 6', ο Ναζλίδης απείλησε την εστία του Καπίνο, όταν μετά από σέντρα του Ντοντό, δεν κατάφερε να κάνει σωστό κοντρόλ, ξεσηκώνοντας το γήπεδο. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός σκόραρε με τον Ελιονούσι, όμως το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Ρέντζας σούταρε από πολύ μακριά με τον Καπίνο να αποκρούει στη γωνία του με τα ακροδάχτυλα. Ο Ολυμπιακός έφτανε με μεγάλη δυσκολία προς την περιοχή του Ξενοδόχοβ, και όταν κατάφερε να μπει μέσα σε αυτή, ο Ιντέγε σούταρε, αλλά ο πορτιέρο της ΑΕΛ έδιωξε σε κόρνερ στο 19'. Στο 21' πραγματοποιήθηκε η καλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου. Ντοντό και Αβραάμ «έκρυψαν» την μπάλα από αριστερά, με τον τελευταίο, να «σπάει» την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, όπου εκεί βρισκόταν ο Αναστασόπουλος, το ευθύβολο σουτ του οποίου έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Καπίνο. Τα λεπτά κυλούσαν στον ίδιο γρήγορο ρυθμό, με την τελευταία φάση του πρώτου μέρους να είναι η απόκρουση του Ξενοδόχοβ στο φάουλ του Μιλιβόγιεβιτς.

Fation

Σε αντίθεση με το υψηλό τέμπο του πρώτου ημιχρόνου, στην επανάληψη οι αγωνιστικοί τόνοι έπεσαν, με το φιλοξενούμενο Ολυμπιακό να ισορροπεί την κατοχή, χωρίς ωστόσο να καταφέρνει να δημιουργήσει κατάλληλες προϋποθέσεις για την επίτευξη τέρματος. Αντιθέτως η ΑΕΛ ήταν αυτή που έκανε πάλι πρώτη την αρχή στις επικίνδυνες φάσεις. Στο 49', ο Αβραάμ εκτέλεσε το φάουλ και ο Ναζλίδης εντελώς μόνος του πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του ακούνητου Καπίνο. Οι παίκτες του Ολυμπιακού πάλευαν να κερδίσουν τις μονομαχίες με τους παίκτες της σαφώς ανώτερης ΑΕΛ, επιδιδόμενοι πολλές φορές σε σκληρά φάουλ που επέφεραν κάρτες και διαμαρτυρίες. Με υποψίες ευκαιριών συνέχισαν οι δύο ομάδες, με τον Φορτούνη να απειλεί από μακριά με σουτ στο 69', το Ναζλίδη να νικά ξανά στον αέρα τους αντίπαλους αμυντικούς στο 81', και τον Καπίνο να ξανασώζει. Ο χρόνος κυλούσε με ένταση, πάθος και έναν κόσμο «χάρμα ακούσθαι», όταν η στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στις καθυστερήσεις. Στο 92', ο Γκόλιας βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον υπερασπιστή της εστίας των «ερυθρόλευκων» ύστερα από σπόντα και ολιγωρία της άμυνας, σούταρε από διαγώνια θέση, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα και την ΑΕΛ στα ουράνια, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους 13.000 περίπου οπαδούς και τους «βυσσινί» παίκτες του γηπέδου και του πάγκου! Η «Βασίλισσα» πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, ο Ολυμπιακός έχασε για πρώτη φορά φέτος στο AEL FC ARENA, και το πρωτάθλημα της Super League πήρε «φωτιά».

Πλέον, η ΑΕΛ προσβλέπει σε ανάλογη συνέχεια στο επόμενο παιχνίδι με το Λεβαδειακό, όπου οι «βυσσινί» θα «κυνηγήσουν» το δεύτερο σερί τρίποντο. Στην αντίπερα «όχθη» οι «ερυθρόλευκοι» δίνουν την προσοχή τους στο Europa League και στην αναμέτρηση με το ΑΠΟΕΛ, ενώ ακολουθεί «ντέρμπι» με την ΑΕΚ στην έκτη μέρα της Super League!

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΕΛ (Άγγελος Αναστασιάδης): Ξενοδόχοφ, Ρέντζας, Γιοβάνοβιτς, Φάρκας, Κόντορ, Αναστασόπουλος (73’ Λαμπρόπουλος), Φατιόν, Γκόλιας, Ναζλίδης, Ντοντό (81’ Βαρέλα), Αβραάμ (88’ Ντέλετιτς).

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο, Φιγκέιρας, Τσιμίκας (63’ Φορτούνης), Ντα Κόστα, Βιάνα, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο (76’ Μάρτινς), Ελιουνούσι, Σεμπά, Ιντέγε, Καρντόσο (62’ Πασιένσια).

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας).

Panigiriko

Δηλώσεις από τον πάγκο της ΑΕΛ στη «NOVA»:

Δημητρακόπουλος: «Νομίζω ότι αξίζαμε τη νίκη. Μπήκαμε από το 1ο λεπτό να διεκδικήσουμε τη νίκη. Συγχαρητήρια στα παιδιά. Συγχαρητήρια στον κόσμο. Την αξίζαμε»!

Δηλώσεις από τον πάγκο του Ολυμπιακού στη «NOVA»:

Μπέντο: «Ένα παιχνίδι πραγματικά δύσκολο. Το 0-0 θα ήταν πιο δίκαιο. Δεχθήκαμε το γκολ στο τελευταίο λεπτό. Πρέπει να δεχθούμε την ήττα και να συγχαρούμε τον αντίπαλο».

To rockngoal.com.gr βρίσκεται στο γήπεδο και θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό τις εξελίξεις: